Suruç davası için yola çıktılar

Suruç katliamı davasına katılacak olan aileler, yaralılar ve sosyalistler, 33’lerin Kobane için yola çıktığı Kadıköy Belediyesi önünden uğurlandı.

Suruç katliamı davası yarın Urfa’da başlıyor. Katliamda yakınlarını kaybeden aileler, Suruç gazileri ve sosyalistler, 19 Temmuz 2015’de 33 düş yolcusunu uğurladıkları yerde basın açıklaması yaparak Urfa’ya hareket etti.

Kadıköy Belediyesi önünde yapılan açıklamada, “33 düş yolcusunun izinde Suruç için adaletin peşindeyiz” yazılı pankart açıldı. “Arin’den Sibel’e yürüyoruz zafere”, “Suruç’u unutma, unutturma”, “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Açıklamada ilk olarak söz alan Suruç gazisi ve SGDF Eş Genel Başkanı Ceren Çoban, 33 düş yolcusunun yıkılan Kobane’nin yeniden inşası için yola çıktığını hatırlattı. “Çantamızda umut, çıkımızda irademiz, oyuncaklarımız ve şekerlerimizle yola çıkmıştık” diyen Çoban, Suruç’un bu topraklardaki en kanlı katliamlardan birisi olduğunu söyledi.

Suruç katliamının ilk duruşması 4 Mayıs’ta Hilvan’da görülecek

Davada sadece 3 sanık bulunduğunu hatırlatan Çoban, ancak faillerin 3 kişiyle sınırlı olmadığına işaret etti. Çoban, şöyle devam etti: “33’lerin mirasıyla Suruç için adeletin peşinde olmaya devam edeceğiz. Binlerce yıl geçse de Suruç’un failleri hesap verecek. Son sözüm, yoldaşlarımın yarım bıraktığı slogandır; Arin’den Sibel’e yüyüyoruz zafere.”

SURUÇ YARALILARI: DAVAMIZA DESTEK VERİN

Suruç yaralıları adına konuşan Bawer Güner, yargının vesayet altında olduğunu belirterek, faillerin 3 sanık ve 1 Emniyet Müdürü olmadığının altını çizdi. “Suruç ve Ankara katliamlarının üzerini örtenler insanlığın, vicdanın üzerini örtmeye çalışanlardır” diyen Güner, davanın kapatılmasına izin vermeyeceklerine işaret etti. Güner, ekledi: “Suruç’un hesabını birlikte soralım. Sesimize ses davamıza destek verin.”

ESP İstanbul İl Başkanı Pınar Türk, Suruç katliamı halklar arasındaki köprünün yok edilmek istendiğini söyledi. 20 Temmuz’da Türkiye halklarının yüreğine ateş düştüğünü dile getiren Türk, “ESP olarak bu davanın tanığıyız, tarafıyız” dedi. Suruç için adalet mücadelesine destek çağrısı yapan Türk, “Mücadelemiz Suruç’un hesabı sorulana kadar devam edecek” diye konuştu.

BU İNSANLIK MÜCADELESİ

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Mustafa Avcı ise Suruç şehitlerinin amaçlarına ve hedefine ulaşana kadar mücadelelerini yürüteceklerini kaydetti. Avcı, “Onlar zulme karşı, faşizme karşı, birlikte eşit, özgür bir yaşam için oradaydılar” dedi. 33 düş yolcusunun mücadelesini yürütmenin insanlık mücadelesi olduğunun altını çizen Avcı, “Cezalandırılmayan her çete saldırısı bir sonrakinin davetiyesidir” dedi.

BEKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Ağbulut da tüm sorumlular yargılanan kadar mücadele edeceklerini ifade ederken, SYKP Eş Başkanı Ahmet Kaya, “Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz. Yoldaşlarımızı unutmayacağız. Yaşasın enternasyonalist dayanışma” dedi.

SURUÇ SADECE SURUÇ DEĞİLDİR

“Suruç sadece Suruç değildir. Diri diri toprağa gömülen 33 Kürt köylüsünün hikayesidir. Panzerin altında paramparça edilen ’77 katliamında hayatını kaybeden canlarımızdır” diyen DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, davanın Türkiye halklarının ortak davası olduğunu ifade etti. Saygılı, davanın yürütülen mücadele sonucu açıldığını belirterek, ekledi: “Bİz bitti demeden bu dava bitmez.”

Suruç katliamının 1. yıl dönümünde birleşik mücadele yürüten gençlik örgütlerinin temsilcileri de tek tek söz aldı. Marksist Fikir Topluluğu (MFT), Sosyalist Öğrenci Hareketi (SÖH), Anarşist Gençlik üyeleri yaptıkları konuşmalarda, Suruç’un hesabını sormak için ortak mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Uğurlamaya HDP PM Üyesi Musa Piroğlu, MFT, Kaldıraç, Dev-Güç, Öğrenci İnisiyatifi, Özgürlükçü Gençlik, DAF, Partizan, YDG ve Alınteri temsilcileri de katıldı.

Konuşmaların ardından davaya katılacaklar Urfa’ya uğurlandı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir