Tarhan Erdem’den geçersiz oy yorumu: Olağan bir şey değil

Hürriyet’ten Sedat Ergin, KONDA’nın referandum analizine dair yazısında KONDA’nın yönetim kurulu başkanı Tarhan Erdem’in görüşüne yer verdi.

Araştırma şirketi KONDA’nın yönetim kurulu başkanlığını yapan Tarhan Erdem, yüzde 48,59’luk ‘hayır’ oyuna karşılık yüzde 51,41 ‘evet’ oyu çıkan başkanlık referandumunu değerlendirdi. Erdem, Orta Anadolu ve Karadeniz’deki geçersiz oyların ortalama altında kalmasının “olağan bir şey” olmadığını söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz pusula ve zarflardaki oyları da geçerli sayması tepki çekmiş ve referanduma yönelik “şaibe” itirazlarını artırmıştı.

Hürriyet’ten Sedat Ergin, bugün kaleme aldığı “Referandum haritasında ‘açıklanamayan bir durum” başlıklı yazısında KONDA’nın analizindeki “Geçersiz oylarda açıklayamadığımız bir durum var” ifadesinin üzerinde durdu.

KONDA’nın raporunda geçen “Orta Anadolu ve Karadeniz’de çok geniş bir coğrafyanın tüm ilçelerinde geçersiz oy oranları ülke ortalamasının en altında olduğu görülmektedir. Bu ilçelerde ‘evet’ oyları çok büyük çoğunlukla baskındır ve açıklayamadığımız bir durum ortaya çıkmaktadır.” vurgusunu hatırlatan Ergin yazısında şu ifadeleri kullandı:  “Bu kadar geniş bir coğrafya içinde geçersiz oyların düşüklüğünün aynı oransal değer içinde kalarak kusursuz, mükemmel bir homojenlik göstermesi gerçekten dikkat çekicidir.

KONDA’nın referandum raporu: Geçersiz oylarda açıklayamadığımız bir durum var!

Konda’nın Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem’e dün rapordaki bu saptamayı hatırlatıp ‘Bu olağan mıdır’ diye sorduğumda, kendisinden ‘Bu olağan bir şey değildir’ yanıtını aldım.”

‘HİÇ GEÇERSİZ OY ÇIKMAYAN’ SANDIKLAR RAPORU

Ergin, CHP’nin “hiç geçersiz oy çıkmayan” sandıklara dair raporundan da şu bilgileri aktarıyor:

“Rapora göre, yurtiçi oylar üzerinden incelendiğinde, 1 milyon 639 bin 366 seçmen kaydı içeren 11 bin 507 sandıkta hiç geçersiz oy çıkmamış 16 Nisan’da.

Bu sandıklarda 879 bin 229 ‘evet’ ve 574 bin 408 ‘hayır’ oyu kullanılmış. Yani geçersiz oy çıkmayan sandıklarda ‘evet’ler , ‘hayır’lara net 304 binlik bir üstünlük sağlamış. Referandumdaki evet/hayır oranının yüzde 51.41’e yüzde 48.59 olduğu hatırlandığında, hiç geçersiz oy çıkmayan sandıklardaki dağılımın Türkiye genelindeki evet/hayır dağılımıyla orantılı olmadığını objektif bir saptama olarak belirtebiliriz.

Hiç geçersiz oy çıkmayan sandıklarda ‘evet’ oylarının belirgin farkla üstün geldiği ilk 10 ili verelim: Sivas’ta 771 sandık, Şanlıurfa’da 681, Erzurum’da 549, Kastamonu 282, Malatya’da 280, Yozgat’ta 273, Elazığ’da 254, Gaziantep’te 221, Adıyaman’da 212, Kahramanmaraş’ta 183 ve Konya’da 181 sandık.

Bu noktada ilginç bir veriyle daha karşılaşıyoruz. Hiç geçersiz oy kullanılmayan bu sandıkların 727’sinde yüzde 100 ‘evet’ oyu çıkmış. Bu durumda olan sandıklarda ‘evet’ lehine oluşan fark 63 binin üstündedir.

Peki geçersiz oy kullanılmayan bu sandıklarda olduğu gibi ‘hayır’ çıkan yok mu? Sırf ‘evet’ çıkan 727 sandığa karşılık, sırf ‘hayır’ çıkan sandık sayısı 140’tır ve toplam 5 bin 183 gibi çok daha sınırlı bir seçmen sayısı içermektedir.

Bu arada, “yüzde 100 katılım” olan, “yüzde 100 geçerli oy” kullanılan ve “yüzde 100 evet” çıkan sandıklar da var mı? Rapor, 16 Nisan’da bu üç kriterin de örtüştüğü 263 sandığın bulunduğunu belirtiyor. Bu sandıklarda 60 bin 703 ‘evet’ oyu kullanılmıştır. Şanlıurfa 98 sandıkla bu kategoride ilk sırada yer alıyor.

Peki referandumda yüzde 100 katılımla, yüzde 100 geçerli oy atılıp hepsi ‘hayır’ çıkan sandık var mı? Bu durumdaki sandıkların sayısı blok evetçi sandıklara kıyasla oldukça az. Bu sandıkların sayısı 46’dır ve 613 oy gibi çok sınırlı bir oy toplamına tekabül ediyor. Bunların ağırlıklı olarak nüfusun çok düşük olduğu Tunceli’deki bazı köyler olduğu anlaşılıyor.

Hiç geçersiz oy çıkmayan sandıklarda ‘evet’ oylarının belirgin farkla üstün geldiği ilk 10 ili verelim: Sivas’ta 771 sandık, Şanlıurfa’da 681, Erzurum’da 549, Kastamonu 282, Malatya’da 280, Yozgat’ta 273, Elazığ’da 254, Gaziantep’te 221, Adıyaman’da 212, Kahramanmaraş’ta 183 ve Konya’da 181 sandık.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir