‘1 Mayıs’ta Taksim’deyiz’ diyen 11 sosyalist tutuklandı

“1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” açıklaması yapan ESP ve SGDF üyelerine yönelik operasyonda gözaltına alınan 16 kişiden 11’i “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” açıklaması yapan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik operasyonda gözaltına alınan 16 kişi bugün adliyeye çıkarıldı.

Hasan Ocak dosyasının zaman aşımına uğratılmasına karşı yapılan eylemlere katılmak, devrim şehitlerinin cenazelerine katılmak ile basın açıklamaları ve 1 Mayıs’a katıldıkları gerekçesiyle “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan 16 kişiden Ruken Farisoğlu ve Ceren Çoban, savcılık sorgularının ardından yurtdışı yasağı getirilerek serbest bırakıldı.

ETHA çevirmeni Meşale Tolu ile Osman Tunç, Serkan Zorlu, Bilal Ateş, Sinan Aktaş, Umut Aktaş, Birol Kurt, Ömer Sezgin, Mustafa Tezel, Fırat Çağla, Fatma Çiftçi, Yağmur Emekdar, Deniz Havuç ve Serkan Okatan ise tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Nöbetçi hakimlikteki ifade işlemlerinin ardından Fatma Çiftçi, Serkan Zorlu ve Umut Aktaş adli kontrolle serbest bırakıldı.

ETHA çevirmeni Meşale Tolu ile Osman Tunç, Bilal Ateş, Sinan Aktaş, Birol Kurt, Ömer Sezgin, Mustafa Tezel, Fırat Çağla, Yağmur Emekdar, Deniz Havuç ve Serkan Okatan ise “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir