Diyarbakır Barosu, Sur’da katledilen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunmamasını protesto etmek ve soruşturma dosyasının hızlı, etkili yürütülmesi talebiyle her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde yaptığı açıklamayı bu haftada sürdürdü. Çok sayıda avukatın cüppeleriyle katıldığı açıklamada, üzerinde Elçi’nin fotoğrafının bulunduğu Kürtçe ve Türkçe, “Seni unutmayacağız” pankartı taşındı. Bu haftaki açıklamaya Gezi direnişinde katledilen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ile Mimarlar Odası İstanbul ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı da katıldı.

Açıklamada konuşan Baro Yönetim Kurulu Üyesi Mahsum Batı, Elçi’nin soruşturma dosyasına ilişkin Adalet Bakanlığı ve soruşturma makamlarının kendilerine verdiği sözlerin yerine getirilmesi talebini yineleyerek, cinayetin gündüz olmasına rağmen hala aydınlatılmamasına tepki gösterdi. Batı, “Bir cinayetin aydınlatılmaması üstünü örtmek istediği anlamını taşımaktadır. Failler bulunana kadar bu eyleme devam edeceğiz” dedi.

Açıklamada konuşan Mücella Yapıcı ise tarihi bir değeri savunurken katledilen Elçi’nin cinayetinin aydınlatılmamasını adalet ve vicdan duygusunu çok derinden yaralayan bir durum olarak değerlendirdi.

Açıklama, 5 dakikalık oturma eylemi ile son buldu. (DİHABER)