Roman halkının baharın müjdecisi olarak kabul ettiği Hıdırellez Bayramı Fatih ilçesine bağlı Ahırkapı semtinde davul, darbuka, klarnet ve zurnalar eşliğinde kutlandı. Alana çok sayıda yiyecek-içecek tezgahları kurulurken, Ahırkapılılar ile yerli ve yabancı turistlerin kutlamalara ilgisi büyüktü. Müzik eşliğinde kutlanan bayram dolayısıyla sokaklar doldu taştı.

Aynı zamanda bolluk ve bereketin simgesi olarak kabul edilen bayram dolayısıyla rengarenk ve ulusal kıyafetler giyinen, başlarına çiçekler takan Romanların eğlencesi saatler sürdü. Yabancı turistlerin klarnet, zurna ve darbuka eşliğinde Roman havasını oynamaya çalışması ise renkli görüntüler sahne oldu.
Kutlamalar gece geç saatlerine kadar devam edecek.

Edirne’de Hıdırellez ve Kakava coşkusu

Edirne’de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdırellez ve Kakava Şenlikleri, Sarayiçi’nde yakılan dev şenlik ateşiyle başladı.

 Edirne’de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdırellez ve Kakava Şenlikleri, Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi’nde yakılan dev şenlik ateşiyle başladı.

Hıdırellez ve Kakava Şenliklerini izlemek için yerli ve yabancı binlerce kişi, gündüz saatlerinden itibaren kente geldi. İki gün sürecek şenlikler nedeniyle otellerde yer kalmadı. Katılımcılar, şenlik açılışının yapılacağı Sarayiçi’nde, Roman dans grupları tarafından çalınan davul zurna eşliğinde göbek atarak gönüllerince eğlendi. Özellikle Roman vatandaşlarının dans figürleri izleyenleri büyüledi. Edirne Belediyesi Roman Halk dansları ekibi ve Edirneli Göksel Zurna sahnede mini konser verdi. Göksel Zurna’nın klarnetli gösterisi büyük ilgi gördü.

Edirne Belediye Başkanlığının organize ettiği şenliklerde Kakava ateşi yakıldı. Kakava alevleri 8 metreyi buldu.

Ateşin kor halini almasının ardından üzerinden atlayanlar, gönüllerince eğlenip hıdrellezi kutladı. Katılımcılar Kakava ateşi başında poz verdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kakava geleneğinin 1400 yıldır devam ettiğini ifade ederek, “İnanıyoruz ki baharla birlikte insanın insana olan sevgisi, saygısı artacak. Onun için mücadele ediyoruz” dedi. (Kaynak: DİHABER – Evrensel)