Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra işlerine geri dönmek amacıyla 58 gündür Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destekler yayılıyor. İhraç edilen akademisyenler Kadıköy Kalkedon Meydanında yaptıkları basın açıklamasıyla birer günlük süreli dönüşümlü açlık grevine başladı.

Çok sayıda akademisyenin katıldığı açıklamada, “Nuriye Gülmen işe iade edilsin”, “Adalet ve özgürlüğe açız”, Semih Özakça işe iade edilsin” ve “Yaşamdan yanayız” dövizleri taşındı. Hazırlanan ortak basın metnini akademisyenlerden Fatma Gök, Dilek Hattatoğlu, Hülya Dinçer, Esra Mungan okudu. Arkadaşlarına destek olmak için bir grup barış akademisyeni olarak bulundukları yerlerden seslerinin yükselttiklerinİ vurgulayan akademisyenler, “Bedenlerini 58 gündür açlığa yatırmış arkadaşlarımızın sesine ses katmak, açlığına ortak olmak için bulunduğumuz kentlerde süreli dönüşümlü açlık grevine başlıyoruz” dedi.

‘MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Akademisyenlerin açıklamasında, “Ülkenin doğusundan batısına adeta bir açık hava hapishanesi ve yargısız infazlar coğrafyası haline geldiği, yüzbinlerce insanın işinden ve yerinden edildiği, yine daha birkaç gün evvel yepyeni bir KHK’yla işten atılan Dicle Üniversitesi’nden meslektaşlarımızın 1.5 yıl önce attıkları bir barış imzası sebep gösterilerek kabul edilemez şekilde gözaltına alındığı, her yerin adeta bir yıkım ve korku alanına dönüştüğü, aynı zamanda adalete ve özgürlüğe açlığımızın da had safhaya ulaştığı bu dönemde mücadelemizi farklı demokratik yollarla, tüm bu zulme karşı direnenlerle ve onlardan da aldığımız güçle ortak bir şekilde sürdüreceğimizi duyururuz.” denildi.

‘AÇLIĞI PAYLAŞIYORUZ’

Arkadaşlarının açlığını paylaştıklarını, onların haklı taleplerine destek verdiklerini ve hiçbir baskıyı kabul etmediklerinin dile getirildiği açıklamanın devamında şöyle denildi: “İnsana yakışır, onurlu bir yaşam talebimizle, barış içinde bir arada olma isteğimizle, tüm demokrasi yanlısı güçlerle, bu ülkenin düşünen ve yaratan insanlarıyla, barış ve dayanışma isteğimizle dostlarımızın haklı talepleri için yanlarındayız. Biz yaşamdan yanayız, ihraç edildiği için intihar eden insanları da görüyoruz. Bunun için haksız ihraçlara artık bir son verilmesini ve haksız bir biçimde işinden atılan tüm kamu emekçilerinin derhal işlerine iade edilmesini talep ediyoruz! Tüm basını ve kamuoyunu, açlıklarının 58. gününde, sağlık durumları geri dönülemez bir noktaya yaklaşan Nuriye ve Semih’in taleplerine destek vermeye, yetkilileri de arkadaşlarımızı derhal işlerine iade etmeye çağırıyoruz.”

Her gün dönüşümlü olarak KHK ile ihraç edilen bir akademisyenin açlık grevine gireceği belirtildi. Açlık grevi ilk olarak Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Esra Mungan ile başladı. (DİHABER)