Dün İstanbul’un Sultanbeyli ilçesi Eşref Bitlis Bulvarı mahallesinde şiddet gördüğü eşi İbrahim Çakar tarafından sırtından vurularak öldürülen Figen Çakar’ın (19) cenazesi, defnedilmek üzere memleketi Van’a uğurlandı. Komşuları tarafından cenazesi Adli Tıp Kurumu’ndan alınan Çakar, Sultanbeyli Abdurrahim Gazi mahallesinde bulunan Abdurrahim Camisi’ne getirildi. Yüzlerce kadın Çakar’ın tabutunu camide karşılayarak, “Figen, yaşam, özgürlük” sloganı attı.

Buradaki törenin ardından Çakar’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Van’a uğurlandı.

Cenazeyi uğurlayan kadınlar, davaya müdahil olacaklarını belirtti.

KATLEDİLMEDEN BİR HAFTA ÖNCE EMNİYETE BAŞVURDU

Olayı anlatan Çakar’ın komşuları ise, yaklaşık bir yıl önce kuzeni ile zorla evlendirilen Çakar’ın evden dahi çıkmasına izin verilmediğini söyledi. Bundan dolayı Çakar’ın maruz kaldığı şiddeti kimseye anlatamadığını kaydeden komşuları şunları aktardı: “Bir kaç gün önce eşinin babası bir kaza geçirdi ve Figen’in babası ziyaret amaçlı İstanbul’a geldi. Figen babasına, ‘Beni götür’ demiş. Babası bunu kabul etmeyince öldürülmeden bir hafta önce de Sultanbeyli Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ‘Eşim beni öldürecek’ diyerek şikâyetçi oldu. Salı günü polis ailenin evine geliyor ve Figen’in kendilerine başvurduğunu söylüyor. Polislere sığınma başvurusunda bulunmuş ve ‘Beni ne eşimin ailesine ne de aileme vermeyin beni öldürebilirler’ demiş. Bir gün karakolda kaldıktan sonra eve gönderiliyor.”

DİŞLERİ SÖKÜLÜP İŞKENCE EDİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Eşinin Figen’in karakolda olduğu sırada babasını arayarak “Kızınız bana boşanma davası açıyor” dediğini anlatan bir başka komşusu ise, “Babasının ‘Namus sizin namusunuz, ne istiyorsanız öyle yapın’ dediğini öğrendik. Çarşamba günü polis tarafından eve getirilen Figen aynı gece eşinin amcasının evinde kaldı. Perşembe sabahı ise işkence nedeniyle evden kaçarken İbrahim Çakar tarafından katledildi” diye belirtti.

Çakar’ın eve getirildiği gece yoğun işkenceye maruz kaldığı, dişlerinin söküldüğü ve vücudundaki işkence izlerinin cenazesini yıkayan kadınlar tarafından fotoğraflarla belgelendi. (DİHABER)