Denizler Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı

68 gençlik hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 45. yıldönümünde Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı.

68 gençlik hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 45. yıldönümünde Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mezarlarının bulunduğu Karşıyaka Mezarlığı 2 No’lu kapıda bir araya gelen onlarca gençlik örgütü, siyasi parti, demokratik kitle örgütü ile binlerce kişinin yanı sıra Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş, CHP’li Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Haydar Hakverdi ile Deniz Gezmiş’in avukatı Halit Çelenk’in eşi Şekibe Çelenk katıldı.

Anma etkinliğinde sık sık “Faşizme ölüm, halka hürriyet”, “Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor, sürecek mücadelemiz” ve “Faşizme ölüm tek yok devrim” sloganları atıldı. Mezar ziyareti öncesi yaşamını yitiren Denizler ve devrimciler için saygı duruşunda bulunuldu.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), CHP, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Devrimci 78liler Federasyonu, Devrimci Parti, DİSK Ank. Bölge Temsilciliği, EHP, EMEP, ESP, FKF, Halkevleri, HDP, HDK, KESK Ank. Şb. Platformu, Kızılırmak Yöre Dernekleri federasyonu, Öğrenci Kolektifleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), SYKP, TMMOB Ankara İKK adına ortak basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Kaygusuz okudu.

Kaygusuz, Ortadoğu’da vekalet savaşının taşeronu DAİŞ gibi terör örgütlerin halkları katliamdan geçirdiğini ifade ederek, Denizlerin Filistin’de verdiği mücadeleyi hatırlattı. Kaygusuz, “Suriye ve Irak’ta yaşamaya devam eden halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesini Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın barış felsefesiyle selamlıyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE HALKARI ORTAK MÜCADELE İLE BARIŞI GETİRECEK’

AKP’nin OHAL yasakları ile kendi diktatörlüğünü inşa ettiğini söyleyen Kaygusuz, “16 Nisan da Türkiye halklarına dayatılan referandumda her türlü hile ve entrikayı yaparak, ülkenin çoğunluğunun hayır demesine rağmen gayri-meşru bir Anayasa değişikliği yapılarak tek parti-tek adam diktatörlüğü’ ne bir adım daha yaklaşmıştır. İşten atmalar, keyfi tutuklamalar, baskı ve sansürle sindirilmeye çalışılan Türkiye halkları faşizme ve emperyalizme karşı ortak mücadelesi ile bölgeye barışı ve demokrasiyi getirecektir” diye konuştu.

‘SINIFSIZ VE SÖMÜRÜSÜZ DÜNYAYI MUTLAKA KURACAĞIZ’

Kaygusuz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Emperyalizm, kapitalizm ve dünya gericiliği, onların savaşçı politikaları, dünya halklarının direnişiyle er-geç yenilecektir. Sermaye düzeninin, tek adam rejiminin faşist saldırganlığa karşı; Bağımsızlık, Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesi kazanacaktır. İşçi sınıfı; tüm halkların talepleriyle birleşerek kapitalizmi tarihin çöplüğüne gömecektir. Yoldaşlarımıza sözümüz var: Umudu büyüterek, geleceğin sınıfsız ve sömürüsüz dünyasını mutlaka kuracağız.”

Kitle daha sonra kortejler halinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın mezarlarının bulunduğu alana yürüdü. Mezarlara sigara, karanfil ve buğday bırakıldı. Mezar basında yapılan konuşmaların ardından şiirler ve marşlar okundu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir