Derince’de kadınlar ekmek zammını protesto etti

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, Derince Yenikent Mahallesi’nde “Ekmek zammı geri çekilsin” talebiyle tencere tavalı eylem yaptı.

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, Derince Yenikent Mahallesi’nde “Ekmek zammı geri çekilsin” talebiyle tencere tavalı eylem yaptı.

Mahalle Muhtarlığı önünde toplanan kadınlar adına açıklama yapan dernek yöneticisi Gözde Meydan, “Evde tencere boş, kaynamıyor. Yapılan zamlar geri çekilsin, asgari ücret insanca yaşanabilir seviyeye yükseltilsin” dedi.

Kocaeli Fırınclar Odası’nın talebiyle 250 gramlık ekmeğin fiyatına yüzde 25 oranında zam yapılıp bir ekmeğin 1,25 TL’den satılmasına tepki gösteren Gözde Meydan, “Ekmek 1 TL iken 1,25 TL oldu. Domatesin kilosu 10 TL’ye yaklaştı. Fasulyenin, nohutun ve meyvenin yanına ise yaklaşılmıyor. Son 9 yılın zirvesindeki enflasyon yüzde 11,87 oldu. Bu hayat pahalılığı karşısında sağlıklı beslenmek bir yana aç kalmamak mümkün değil” diye konuştu.

“Tencereler boş kaynıyor” diyen Meydan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “En temel tüketim maddesi olan ekmeğe yüzde 25 zam yapılırken, asgari ücret yüzde 8, emekli aylıkları yüzde 3 artırıldı. Bu zamlar da, enflasyon karşısında mum gibi eridi. Emekli olan yüzbinlerce insan geçinemediği için çalışıyor. Genç işsiz oranı da yüzde 25’i buldu. Zamma vereceğimiz parayı çocuğumuzun beslenme çantasına ya da diğer okul masraflarına verebilmeliyiz. Bu nednle yapılan zamların geri çekilmesini istiyoruz.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir