‘Diren Filistin seninleyiz’

Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı ve İsrail’e Boykot Girişimi- Türkiye, açlık grevindeki Filistinli esirlere destek eylemi yaptı. Eylemde, İsrail’le ilişkilerin kesilmesi ve İsrail’in boykot edilmesi çağrısı yapıldı.

Samidoun (Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı) ve İsrail’e Boykot Girişimi (BDS)-Türkiye, açlık grevindeki Filistinli esirlerle dayanışmak ve siyonist İsrail’in saldırılarını protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde eylem yaptı.

“Her yer Filistin her yer direniş”, “Filistinli esirler kazanacak”, “Diren Filistin seninleyiz” sloganlarının atıldığı eyleme Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) üyeleri de destek verdi. Eylemde açlık grevi direnişçilerine bugün zorla müdahale edilme kararı verildiği aktarıldı.

‘ZORLA MÜDAHALE HASAR BIRAKIR’

Eylemde konuşan TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, direnen Filistin halkını selamladı, Siyonist İsrail’in Filistin halkına yönelik zulmünü kınadı. İsrail hapishanelerinde uygulanan insanlık dışı muameleleri hatırlatan Efe, “Onların işgal politikalarının devamı olan imha politikaları ile Filistinli tutsaklar yok edilmek isteniyor. Tutsaklar dünyanın birçok yerinde olduğu gibi bedenlerinden başka kullanacak bir şeyleri olmadığı için açlık grevindeler. Onların yanında olduğumuzu duyuralım. Onlara müdahale etmek için giden doktorlara etik değerleri hatırlatalım, açlık grevi yapan kişilerin iradesine saygı duymak zorundalar. Direnişçiler zorla müdahale edildiğinde Wernicke- Korsakof hastası oluyor. Bizler Filistinli esirlerin seslerini duyuracağız” dedi.

İHD İstanbul Şube üyesi Mine Nazari de şöyle konuştu: “Halkların yaşadıkları kader değil, direnenler en son sözü söyler. Filistinli esirleri selamlıyoruz, direnişlerinin yanındayız.”

TDİ Dönem Sözcüsü Gülsev Kaya, açlık grevindeki esirleri selamlayarak sözlerine başladı. Kaya, şöyle devam etti: “Mayıs ayı direniş ayıdır. Coğrafyalar, sınırlar farklı olsa da faşizmin saldırıları aynı, direnen halkların direnişleri de aynı. Filistin halkının ve Filistinli esirlerin direnişini selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından Türkçe ve Arapça basın açıklaması okundu.

GREV BÜYÜYEREK DEVAM EDİYOR

Açıklamanın Türkçesini okuyan Mutlu Örs, 1500 Filistinli esirin, 17 Nisan Filistinli Esirlerle Dayanışma Günü’nde “Özgürlük ve Onur Grevi” adıyla süresiz açlık grevine başladığını hatırlattı.

Örs, “Açlık grevine katılan Filistinli esirler, işgal rejiminin ‘idari tutukluluk’ adı altındaki keyfi, süresiz ve mahkemesiz tutuklama politikasına, tecrit uygulamalarına, ailelerin hapishane ziyaretlerinin yasaklanmasına son verilmesini, telefon hakkı, yeterli sağlık hizmetleri gibi temel haklarının iade edilmesini talep ediyor. Başta Hadarim, Gilboa ve Nafha hapishaneleri olmak üzere, işgalci İsrail hapishanelerinde bulunan hemen tüm Filistinli siyasi grupların katıldığı açlık grevi, bugün itibariyle 20. gününe girmiş durumda” dedi.

Bazı esirlerin sağlık durumlarında ciddi bozulmalar meydana geldiğini aktaran Örs, işgal güçlerinin direnişçilerin iradesini kırmak için fiziksel saldırı dahil pek çok yola başvurduğunu kaydetti. Bazı esirlerin kişisel eşyalarına, kıyafetlerine el konulurken, bazı hapishanelerden açlık grevini sürdürebilmenin temel bir ihtiyacı olan tuzun esirlere verilmediğini belirten Örs, aralarında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadat’ın da olduğu pek çok ismin de katılımıyla açlık grevinin büyüyerek devam ettiğini söyledi.

Örs, şunları kaydetti: “30 yılı aşkın zamandır Fransa’da tutuklu bulunan ve serbest bırakılmasına ABD tarafından izin verilmeyen Lübnanlı-Filistinli devrimci Corc İbrahim Abdallah da 3 günlük açlık greviyle bu eyleme destek verdi.”

Dünyanın pek çok yerinde hapishanelerindeki Filistinli esirlere destek gönderildiğini ifade eden Örs, sözlerine şöyle devam etti: “Filistinli esirlerin bu eyleme ‘Özgürlük ve Onur Grevi’ adını vermesi sebepsiz değildir. Dünyanın her yerinden açlık grevindeki Filistinli esirlerle dayanışma sesleri yükselirken, bizler de bugün, Türkiye ve Samidoun Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı olarak, destekçi kurumlarla birlikte, Özgürlük ve Onur Grevi’ne İstanbul’dan bir selam gönderiyoruz. Mücadelelerinde yalnız olmadıklarını söylüyor ve onlarla dayanışmanın gerçek yolu olarak, İsrail’in tüm kurumlarının boykot edilmesi, Siyonist rejimle olan tüm ilişkilerin kesilmesi çağrımızı yineliyoruz.” (ETHA)
One thought on “‘Diren Filistin seninleyiz’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir