DİSK: Deniz’lerin cüreti ‘Hayır’larımızda saklı

DİSK, 68 devrimci gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın katledilmelerinin 45. yıl dönümünde mezarları başında andı.

DİSK, 68 devrimci gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın katledilmelerinin 45. yıl dönümünde mezarları başında andı.

Karşıyaka Mezarlığında yapılan anma törenine DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cafer Konca, DİSK’e bağlı sendikaların genel başkanları, merkez ve şube yöneticileri ile çok sayıda DİSK üyesi işçi katıldı.

Denizlerin idam edilişlerin 45. yılı dolayısıyla DİSK Genel Başkanı Kani Beko yazılı açıklama yayımladı. “Bugün Deniz’ler, ülkenin dört bir yanında filizlenen umuttur, iradedir, cesarettir, haykırıştır” diyen Beko, “Deniz’lerin cüreti ‘Hayır’larımızda saklı” diye belirtti.

Beko, “45 yıl önce üç genci darağacına göndererek işçi ve emekçilere gözdağı verebileceğini, yükselen kitle hareketlerini engelleyebileceğini ve halkın cesaretini kırabileceğini düşünenlerin yanıldığı apaçık ortadadır” dedi.

İdam sehpasına “Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun emperyalizm!” sloganıyla çıkan gençlerimizin sesi hala ülkede yankılandığının altını çizen Beko, “Bugün Deniz’ler, ülkenin dört bir yanında filizlenen umuttur, iradedir, cesarettir, haykırıştır. Deniz’ler madendedir, tezgahtadır, fabrikadadır, inşaattadır. Kıdem tazminatına el uzatanların korkusu, taşeron işçilerin umududur Deniz’ler. Bugün onların bize bıraktığı miras, Türkiye’nin dört bir yanında yüzbinlerin türküsü, sloganı, bayrağı olarak 1 Mayıs’ta alanlarda dalgalandı. Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” diye kaydetti. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir