DTK: Denizler’in son sözünü hayata geçireceğiz

İdam edilmelerinin yıl dönümünde Denizler’i anan DTK, “İdam sehpasına giderken haykırdıkları sözleri hayata geçirmeyi tarihi bir görev ve sorumluluk olarak görüyoruz” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Türkiye devrimci hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ın idam edilmelerinin yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bağımsızlık-demokrasi ve sosyalizm mücadelesinin önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan yoldaşların, 12 Mart faşizmi tarafından idam edilişlerinin 45. yıldönümü. Devrimci önderler şahsında halklarımızın demokrasi ve özgürlük mücadelesini boğmak isteyen faşist cuntayı ve bugün aynı faşizmi Kürt halkı başta olmak üzere bütün halklar üzerinde sürdürmeye çalışan AKP-MHP diktatörlüğünü lanetliyoruz.

Deniz, Yusuf ve Hüseyin idam sehpasına giderken dik duruşları ve kararlılıkları faşist cuntanın kirli planlarını boşa çıkardılar. Devrimci önderler idam sehpasında “Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Bağımsızlığı” şiarını haykırarak, faşist diktatörlüğü tarih ve halklarımız nezdinde mahkum ettiler. Devrimci önderlerin mirasını büyük fedakarlık ve mücadele ile sürdüren Kürt Özgürlük Hareketi, Kürdistan ve Türkiye’de yürüttüğü özgürlük mücadelesiyle faşist cuntadan hesap sormaktadır.

Eğer bugün halkların mücadelesi Kürdistan ve Türkiye’nin her tarafına yayılmışsa bu devrimci önderlerin başlattığı mücadele ve Kürt Özgürlük Hareketinin amansız mücadelesi sayesinde olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçekliktir. Bu amansız mücadele, 7 Haziran seçimlerinde ve en son 16 Nisan referandumunda AKP-MHP faşizmine karşı “Hayır”ı haykırarak halkların ortak mücadelesini ortaya çıkardı.

‘ZAFER MUTLAKA DİRENENLERİN OLACAK’

Halklarımıza öncülük eden ve büyük bir mücadele birikimi ortaya çıkaran devrimci önderlerimizin mücadelelerini yaşatmanın ve onların yükselttiği Demokrasi ve Özgürlük bayrağını zaferle taçlandırmanın amansız mücadele koşullarında onları bir kez daha saygıyla anıyoruz. İdam sehpasına giderken haykırdıkları sözleri hayata geçirmeyi tarihi bir görev ve sorumluluk olarak görüyoruz. Bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki; bu tarihi süreçte zafer mutlaka ve mutlaka direnen halkların olacaktır.” (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir