Suruç aileleri: Adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz

Suruç katliamının ilk duruşmasını değerlendiren aileler, mahkemenin taraflı olduğuna vurgu yaptı, adalet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Suruç katliamının üzerinden 21 ay geçtikten sonra davanın 4 Mayıs’ta görülen ilk duruşmasında ailelerin ve gazilerin adalet beklentisi bir kez daha yok sayıldı.

Urfa Hapishanesi içerisindeki duruşma salonuna aileler, üstleri aranarak ve cep telefonlarını girişte bırakarak girdi. Siyasi partilerin, kurumların, demokratik kitle örgütlerinin ve baroların müdahillik talebini reddeden mahkeme heyeti, Suruç gazisi ve SGDF Eş Başkanı Ceren Çoban’a ise yaptığı müdahillik başvurusu konuşmasından ötürü “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Gelebilecek tek bir sanığın bile mahkemeye getirilmediği duruşmada, ailelerin adalete olan inancı bir kez daha sarsıldı.

Mahkeme heyetine ve savcıya tepki gösteren Suruç aileleri, ETHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

İDDİANAME TARAFLI OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİ

Katliamda annesi Ferdane ve kardeşi Nartan’ı kaybeden, kendisi de yaralanan Sinem Kılıç, 20 Temmuz 2015’de batıdan Kobane’ye gitmek için oyuncaklarıyla Suruç’a geldiklerini anımsattı, Suruç’ta ülkenin en kanlı katliamlarından birine uğradıklarını vurguladı. Kılıç, “İddianameden de anlaşıldığı gibi taraflı bir duruşma olacağının farkındaydık, adil bir yargılama ile karşılaşmayacağımızı biliyorduk. Beklediğimiz gibi de oldu. Girişte yüzlerce polis ve askerle karşılaştık, aramaya maruz bırakıldık. Eğer bu güvenlik önleminin onda birini Suruç’ta almış olsalardı, bugün bu katliam davası görülmüyor olurdu” dedi.

Heyetin tavrına da tepki gösteren Kılıç, şunları kaydetti: “Heyet ‘bir canlı bomba vardı o da kendini patlattı, çok fazla yargılanacak biri yok’ gibi davranıyor. Ankara davasından tutuklu sanıklardan biri olan Yakup Şahin’in ve avukatlarının salona gelmesini istedik, hayatını kaybeden yakınlarımızın eşyalarının ger verilmesini istedik, birçok siyasi parti, kurum, barolar, demokratik kitle örgütleri de davaya müdahil olmak istediler. Fakat bütün bu taleplerimiz reddedildi.”

KARAR ÇOK DAHA ÖNCEDEN VERİLMİŞ

Bu kararı verenlerin, verdirtenlerin ve bu kararı onaylayan “hukukçuların” içlerinin rahat olup olmadığını soran Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “21 aydır hiçbir şey yapılmıyor, mahkeme bir tiyatrodan öteye geçmedi. Bu durum gerçekten çok üzücü. Çünkü biz 21 aydan sonra ilk defa kendimizi ifade edebilecek bir fırsat yakalamıştık. Orada birçok aile ve yaralı konuştu. Ama alınan kararlar, kesinlikle bizi dinlemediklerini, önceden karar verdiklerini gösteriyor.”

‘ADALET İSTEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Suruç şehidi Hatice Ezgi Sadet’in babası Ali Sadet de, duruşmaya girmeden önce de adalet beklentisinin olmadığına vurgu yaptı. Söylemek istedikleri için duruşmaya katıldıklarını kaydeden Sadet, bundan sonraki duruşmalara da geleceklerini, takip edeceklerini ifade etti. Adalet istemekten vazgeçmeyeceklerini kaydeden Sadet, “Katliamın asıl failleri devlettir. Mahkemenin Suruç gazisi Ceren Çoban’a soruşturma açmakla kimden yana olduğunu, tarafsız olup olmadığını bir kez daha gördük. Biz mahkemenin tarafsız olmadığını zaten biliyorduk ama böylelikle kamuoyu da öğrenmiş oldu. Mahkeme insanlar konuşmasınlar, gerçekleri söylemesinler diye soruşturma tehdidini kullanıyor. Bunu asla kabul etmeyeceğiz, davamızın takipçisi olacağız” diye konuştu.

‘KATİLLER YARGILANANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

Katliamda oğlu Çağdaş Aydın’ı kaybeden ve kendisi de yaralanan Feti Aydın, 21 ay sonra burada katliamla yüzleşmenin zor olduğunu dile getirdi. Çocuklarının, yoldaşlarının katillerinin yargılanması için uzun zamandır mücadele yürüttüklerini belirten Aydın, “Ailelerimizin hepsi kendisine düşen şeyin fazlasını yaptı, bundan sonra da adalet mücadelemizi sürdüreceğiz. Katiller yargılanana kadar mahkemelerde kendi haklarımızı savunacağız. Katiller er ya da geç yargılanacak, adalete hesap verecek” ifadelerini kullandı.

Cumartesi Anneleri’nin de duruşmaya katıldığını anımsatan Aydın, “Cumartesi Anneleri’nin bu davayı takip etmesi çok onur verici, davayı takip eden herkese teşekkür ediyorum” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir