Ürek: AKP halkın gerçek bilgiye ulaşmasını engelliyor

Ronahi Tv editörlerinden Serdar Ürek, Eutelsat’ın kanalı kapatma kararı için “Hukuksuz ve zorlama bir karar” dedi. Tüm baskılara karşı Kuzey Suriye halkının gerçekleri öğrenme hakkının engellenemeyeceğini ifade eden Ürek, ekledi: “Hakikati ortaya çıkartmaktan asla taviz vermeyeceğiz.”

Türk devletinin Eutelsat’a başvurusu üzerine Rojava ve Kuzey Suriye halklarının sesi olan Ronahi TV ile yine Kürt kanalları Sterk Tv ve News Channel’ın yayınlarının durdurulmasına karar verildi.

Kararı ETHA’ya değerlendiren Ronahi TV editörlerinden Serdar Ürek, “AKP gibi faşist hükümetler gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istemedikleri için basına yönelik saldırılarını süreklileştiriyor” dedi.

AKP faşizminin sadece Kürt basınını değil, tüm muhalif basını hedef aldığına işaret ederek, OHAL’de 12 televizyon kanalı ve 11 radyo istasyonunun KHK’lar ile kapatıldığını hatırlattı. Ürek, “Bu kapatma kararları ile halkın birçok kesimi televizyonlarından, seslerinden yoksun bırakıldı. Ezilen emekçiler, Alevi halklarımız ve dünyanın birçok yerinde izleyici kitlesi olan televizyonlar hukuksuzca kapatıldı. Kapatılan kanallar arasında en ilginç olanı Zarok TV idi. Hiçbir haber içeriği olmayan, sadece çocukların izlediği Zarok TV’yi de kapattılar. Çocuklar da AKP faşizminden nasibini aldı. AKP faşizmi kendi yaptıklarının ortaya çıkmaması için, gerçeklerin üzerini örtmek için özgür basına yönelik saldırılarını tırmandırmış durumda” dedi.

“AKP hükümeti Türkiye toplumunu yanıltmaya çalışıyor” diyen Ürek, şöyle devam etti: “Şu ana kadar en çok DAİŞ ile işbirliği yapanların başında Türk devleti ve onun AKP hükümeti gelmektedir. Bu işbirliğini belgeleyenler ise özgür basın emekçileridir. Fırat’ın Gazabı hamlesinde ortaya çıkan gerçekleri, SDG’nin DAİŞ çetelerine karşı kazandığı zaferleri, DAİŞ’in gücünün tükendiğine ilişkin haberleri ve Türk devleti ile olan ittifaklarını, yani gerçekleri ortaya çıkartan özgür basın ve Ronahi TV’dir.”

Türk devletinin 25 Nisan’da hava saldırısı düzenlediği Qereçok’ta Rojava’nın Sesi Radyosu’nun, Şengal’de Çira FM’in ve 28 Nisan’da Afrin’de Avrin FM’in de hedef alındığını hatırlatan Ürek, “Rojava’nın Sesi Radyosu sadece Rojava’da değil Bakûr Kürdistan’da da dinleniyor ve Rojava devriminin gerçeklerini halkla buluşturuyor, devrimin sesini halka taşıyordu. Bu sebeple hedef alındı. Türk devletinin havuz medyası ve onun işbirlikçisi Barzani’nin yayın organları ne kadar AKP açıklamalarını verseler de, özgür basın geleneğinin sürdürücüleri Ronahi TV, Sterk TV, News Channel ve Başûr’da bulunan kimi basın kuruluşları Türk devletinin Kürt halkına yönelik katliamcı gerçek yüzünü dünyanın her yerine ulaştırdı” dedi.

EUTELSAT’IN KARARI HUKUKSUZDUR

Tüm saldırılara rağmen özgür basının her yerde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Ürek, daha önce de AKP hükümetinin Eutelsat ile yaptığı kirli ittifak sonucu MedNuçe ve Newroz TV’nin kapatıldığını anımsattı. Bu kirli ittifakın bugün de sürdüğüne işaret eden Ürek, 3 kanalın kapatılmak istendiğini söyledi.

Ürek, “Türkiye’de hiçbir lisansı olmayan Ronahi Tv hakkında böyle bir yayın durdurma kararı alınması anlamsız ve zoraki bir karar. RTÜK’ün hiçbir şekilde Ronahi Tv’ye müdahale hakkı yok. Yayın durdurma kararı tamamıyla Türk devletinin, Fransız şirketi Eutelsat ile ticari ilişkilerinden kaynaklı. Türk devleti ticari olarak Eutelsat’ı baskı altında tutmaktadır. Bu kararın hiçbir hukuksal dayanağı yoktur” dedi.

Tüm kapatma ve baskılara karşı Kuzey Suriye halkının gerçekleri öğrenme ve haber alma hakkının engellenemeyeceğini ifade eden Ürek, “Ronahi Tv, Rojava devrimi ile birlikte yayın hayatına başladığı andan itibaren halkın üzerinde oynanmak istenen kirli ittifaklara, kirli plan ve projelere karşı gerçeğin yolundan ayrılmayarak yayınını sürdürdü. Biz hiçbir zaman halkımızın gerçeklerden uzak kalmasına izin vermeyeceğiz. Asla korkmuyoruz. Hakikati ortaya çıkartmaktan asla taviz vermeyeceğiz” diye konuştu.

GERÇEĞİN SESİNE SAHİP ÇIKIN

Kapitalizmin insanları yabancılaştırdığını söyleyen Ürek, tekelleşen medya sektöründe basın emekçilerinin hakikatten uzaklaştığını anlattı. Ürek, tüm basın emekçilerine “gerçeğin sesine sahip çıkın” çağrısı yaptı.

Ticarileşen basın sektörüne karşı durulmasını gerektiğini de ifade eden Ürek, özgür basın emekçilerinin Sterk Tv, Ronahi TV ve News Channel’in hukuksuz bir şekilde kapatılmasına karşı sessiz kalmamasını istedi. Ürek, “Bu hukuksuzluğa karşı durmalı, özgür basın geleneğine sahip çıkmalıyız” dedi.

Ürek, son olarak demokratik kamuoyuna şu çağrıyı yaptı: “Ronahi Tv çalışanları olarak bütün halklarımıza, bizi izleyenlere ve yüreği bizimle olanlara sesleniyorum. Halkımıza yönelik kirli saldırıları ekranlarımıza taşıdığımız için özgür basına saldıran faşist AKP hükümetine karşı tüm halkımızı tutum almaya, özgür basın çalışanları ile dayanışmayı yükseltmeye çağırıyorum.” (Welat Deniz – ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir