Dersim merkez ve Hozat ilçesi arasındaki Çet Deresi’ne yönelik 7 Kasım 2016 tarihinde yapılan hava bombardımanında yaşamını yitiren 11 DHKC üyesinden 10’unun cenazesi halen ailelerine verilmedi. Bombardımanda yaşamını yitiren Murat Gün’ün babası Kemal Gün’ün oğlunun cenazesinin verilmesi için Dersim Seyid Rıza Meydanı’nda başlattığı açlık grevi 73’üncü gününe girdi. Açlık grevinin kritik aşamaya geldiği Kemal Gün’de halsizlik ve kas erimesi görülürken, baba Gün iradeyle ayakta durduğunu söyledi.

‘HAYATIMI DAHİ KAYBETSEM BIRAKMAYACAĞIM’

“Bizleri oyalıyorlar. Sonuna kadar direneceğim. Oğlumun bir parça kemiğini almayana kadar buradan ayrılmayacağım” diyen baba Gün, direniş sonuçlanıncaya kadar devam edeceğini söyledi. Sağlık durumunun kötüye gidişine ilişkin konuşan Gün, “Çökme de olabilir, kilo da kaybedebilirim. Sonunda hayatımı dahi kaybetsem bırakıp gitmeyeceğim. Bir parça kemiğini dahi alsam gelirim. Ben iradem ve gururumla dururum. Bunlar hepsi bizim gururumuzdur, şehidimizdir. Onlara saygı gösteriyorum. O yüzden bunu bırakmam. Sonumuz dahi olsa bırakmayacağız” dedi.

İradeyle ayakta durduğunu ifade eden Gün, “Biz Kürt halkı bunlara dayanmalıyız. Biz her şeyi, her işkenceyi görmüşüz bunu da sorun etmemeliyiz” diye konuştu. (DİHABER)