‘Akademisyenlerin açlık grevi yapması ülkenin ayıbıdır’

İHD ve Sokak Akademisi’nden akademisyenler, 60 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekmek için Ankara Konur Sokak’ta basın açıklaması yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Sokak Akademisi’nden akademisyenler, 60 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekmek için Ankara Konur Sokak’ta basın açıklaması yaptı.

Dayanışma eyleminde konuşan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Gülmen ve Özakça’nın çok büyük bir sorumluluk üstlendiklerini, sadece kendileri için değil KHK’lerle mağdur olan herkes için böyle bir yönteme başvurduklarını söyledi. Türkdoğan, toplumsal muhalefetin bu duruma seyirci kalmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Sorumluluk üstlenmeliyiz. Hiçbirimizin yaşam hakkını tehlike altında bırakmadan, birlikte mücadeleyi büyütmeli ve çeşitlendirmeliyiz” dedi.

Türkdoğan’ın ardından HDP Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu’nun Avrupa Komisyonu’na sunduğu mektup okundu. Mektupta KHK’lerle binlerce kamu emekçisinin işlerinden edildiği, bu hukuksuz ve keyfi ihraçlara karşı iç hukuk yollarının önün tıkatıldığı ifade edildi.

Mektupta Gülmen ve Özakça’ya destek olmak için çeşitli illerde açlık grevi başlatan akademisyenlere de değinilerek, “Bir ülkenin akademisyenlerinin açlık grevi başlatması o ülkenin ayıbıdır” denildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir