Referandum sonrasında CHP yönetiminde yaşanan ayrışma derinleşiyor. Yapılan kurultay çağrılarının ve Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik istifa çağrılarının ardından bu kez CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, yönetim görevlerinden istifa etti. Böke parti sözcülüğünün yanı sıra, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyordu.

İSTİFA SİNE-İ MİLLET TARTIŞMASININ DEVAMI

Böke’nin bugün yapılacak olan kritik PM toplantısı öncesinde istifa etmesi dikkat çekti. Yaptığı yazılı açıklama dışında şimdilik konuşmayacağını belirten Böke’nin yakın çevresine göre istifa kararı, referandumdan hemen sonra yaptığı “sine-i millet dahil her türlü konuyu tartıştık” sözlerine gelen tekzibe dayanıyor. Böke’nin yazılı açıklamasında ifade ettiği, “parti yönetimi anlayışının bir parçası olmak istemiyorum” sözünde işaret ettiği gibi, bir süredir “bu anlayışı değiştirmeye” yönelik çaba gösterdiği, ancak bunun gerçekleşme imkanının kalmadığına işaret edildi. Böke’nin referanduma ilişkin yaptığı ve daha sonra CHP Grup Başkanvekili Levent Gök tarafından yalanlanan açıklamanın krizi derinleştirdiğine işaret eden Böke’nin yakın çevresi, “Bu kopuşun başlangıcı oldu” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’den Böke’nin istifasına ilişkin açıklama

BÖKE KURULTAY İSTEYENLERE YAKIN DEĞİL!

Böke’nin istifa etmesinin parti içinde yürütülen “kongre tartışmaları” ile ilgisinin olmadığı belirtilirken, Böke’nin Deniz Baykal, Muharrem İnce gibi kongre talep eden isimlerle yakın olmadığı da ifade edildi.

PM FİKRİ SAĞLAR İÇİN TOPLANIYOR

Bu arada CHP Parti Meclisi de bugün tek madde ile toplanıyor. Yaptığı açıklamalar üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kapının önüne koyarım” dediği Fikri Sağlar’ın disipline sevk edilmesi üzerine toplanacak olan CHP Parti Meclisi, bu talebi oylayacak. CHP’de değişimi ve demokratik yaklaşımları savunan kesimler Sağlar’a destek verirken parti yönetimine de tepki gösteriyor.

İNSANLAR CHP’DE FİKRİNİ AÇIKLAYAMAYACAKSA NEREDE AÇIKLAYACAK?

Bir PM üyesi, “Hayatım boyunca ihraçların, disiplin yoluyla etkisiz hale getirmenin karşısında yer aldım. Sosyal demokrat partilerde de insanlar düşüncelerini ifade edemeyecekse nerede ifade edecek. Partimizin insanları ihraç etmesinin taraftarı değilim. Fikri bey bu parti için önemli bir değerdir. Bizim partimize yeni değerler katmamız gerekirken, var olan değerleri de harcıyoruz. Umarım yarın ki toplantıdan hayırlı bir sonuç çıkar” dedi. (DİHABER)

Hayır’ın artçı sarsıntıları; Selin Sayek Böke CHP’deki görevlerinden istifa etti