DAİŞ, Kerkük’te gerilla ve pêşmerge mevzilerine saldırdı – YENİLENDİ

DAIŞ çeteleri Kerkük’te gerilla ve Pêşmerge mevzilerine saldırdı. Gerilla ve pêşmergelerin yanıt vermesiyle şiddetli çatışmalar yaşandı. 

DAİŞ çeteleri, Kerkük’ün Keywan bölgesinde HPG, YJA-Star gerilları ve pêşmerge mevzilerine saldırdı. Gece saat 03.00 sularında başlayan saldırılara gerilla ve pêşmergenin yanıt vermesiyle saat 05.00 sularına kadar şiddetli çatışmalar yaşandı.

DAİŞ’in Kerkük’teki saldırısının bilançosu açıklandı

Yaşanan çatışmalarda iki DAİŞ çetesi intihar saldırısı girişiminde bulunarak üzerindeki bomba düzeneklerini infilak etti, 3 çeteci ise öldürüldü. Yaşanan şiddetli çatışmalarda 5 çeteci öldürülürken, 2 pêşmerge yaşamını yitirdi, 6 pêşmerge ise yaralandı.

DAİŞ çetelerinin Pêşmerge üniforması giyerek saldırdığı görüldü.

Saldırı sonrası çatışma bölgesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Pêşmerge komutanı Liwa Hîwa Abdullah, saldıran çetelerin “DAİŞ’in uyuyan hücreleri” olduğunu kaydederek, “Pêşmerge kıyafeti giyerek saldırmışlar. Saldıran 5 çeteci de öldürüldü. Yaşanan çatışmalarda 2 Pêşmerge şehit düştü, 6 pêşmerge ise yaralandı” dedi.

Abdullah, Kerkük’ün Hawîce ilçesinin hala DAİŞ’in elinde olduğunu hatırlatarak, “Hawîce DAİŞ’in elinde olduğu sürece Kerkük üzerindeki tehditler devam edecektir” dedi.

HPG kaynakları ise çatışmalarda herhangi bir can kaybı ya da yaralılarının olmadığını kaydetti.

(ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir