“Dersim halkının yüzde 80’ni acımasızca katledildi”

Dersim Tertelesi’nin yıldönümünde konuşan Yazar Metin Aktaş, 1937-38’de yaşanılanların benzerinin bugün birçok Kürt kentinde yeniden denendiğini söyledi.

Menemen Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin, Menemen Cemevi’nde “Dersim Sürgünü ve 1938“ konulu düzenlediği panele Yazar Metin Aktaş konuşmacı olarak katılırken, yurttaşlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri izleyici olarak hazır bulundu.

Katliamda yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başlayan panelde açılış konuşmasını yapan Menemen Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Küçük, 1937-38 yıllarının Dersim halkının en kanlı ve trajik dönemleri olduğunu belirtti.

Küçük, Dersim’in bu yıllardan önce de 13 büyük sefere maruz kaldığını ve binlerce insanın yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Küçük’ün ardından Dersim Katliamı’nı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

“KUŞAKLAR YAŞANANLARDAN DERİNDEN ETKİLENDİ”

Sinevizyon gösteriminden sonra söz alan Yazar Metin Aktaş, 1937-38 Dersim Katliamı’nın bir soykırım olduğunu ifade etti. Mayıs ayının ülkenin tüm sosyalist, sol ve demokratları açısından acılı bir ay olduğunu kaydeden Aktaş, 6 Mayıs’ta Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararını verenleri lanetlediklerini söyledi.

Katliamı yaşayan bir ailenin evladı olduğunu söyleyen Aktaş, şunları söyledi:

“Dersim nüfusunun yüzde 80’ini acımasız bir şekilde katledildi, hayatta kalanlar ise batı illerine sürüldü. 1965 yılından sonra ise köyler yoksullaşmaya başladı. Yoksulluğa rağmen çalışan ve bir hayat kuran insanların yurtları 1994 yılında yeniden yakıldı ve bölgede büyüyen kuşaklar bu yaşananlardan derinden etkilendi.”

“DERSİM HALKINA YAPILANLAR ŞIRNAK’TA DA YAPILDI”

Toplumsal travmaların bir kuşakla bitmediğini söyleyen Aktaş, “Bugün anladık ki Dersim halkına yapılanlar,  21. yüzyılda gözlerimizin önünde 2 milyonluk bir kent ablukaya alınarak Kürt halkına yapılmak istendi. Kasabaları tanklarla yerle bir ettiler. Bunun bir çözümü bulunmadığı sürece, barbar soykırımcı politikalar bitmediği sürece Dersimler devam edecektir. Çığlıklarını duyduğum kadınlar bugün Şırnak’ta ağıt yakıyorlar” dedi.

Panel katılımcıların soru cevap bölümü ile son buldu. (Ersin ÖZGÜL – PİRHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir