Kerestecioğlu Gülmen ve Özakça’nın durumunu Avrupa’ya taşıdı

HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu, 61 gündür açlık grevinde olan ve sağlık durumları kritikleşen Gülmen ve Özakça için Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Muiznieks’e mektup yazdı. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini de durum hakkında bilgilendiren Kerestecioğlu, iki eğitimcinin açlık grevini bitirmesi için taleplerinin yerine getirilmesi amacıyla Türk yetkililerle görüşülmesini istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, OHAL kararnamesi ile ihraç edilen ve 61 gündür açlık grevi direnişinde olan eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekmek amacıyla Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’e mektup yazdı. Kerestecioğlu ayrıca Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de durum hakkında hakkında bilgilendirmede bulundu.

Açlık grevinin derhal sonlandırılması için gerekli girişimlerin gerçekleşmesini isteyen Kerestecioğlu, “Türkiye’de açlık grevindeki iki eğitimci için eylem çağrısı” başlıklı mektupları kaleme aldı. Hükümetin darbe girişim ve OHAL’i fırsat bilerek muhalif olan kamu çalışanlarını işten çıkardığını hatırlatan Kerestecioğlu, özellikle Kamu Emekçileri Sendikası’na (KESK) bağlı sendikalara üye olan çok sayıda kamu emekçisi, barış, demokrasi sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi yürüttükleri, grev haklarını kullandıkları için hukuksuz bir şekilde açığa alındığını ve ihraç edildiğinin altını çizdi.

Akademisyen Gülmen ile sınıf öğretmeni Özakça’nın da bu ihraçlardan nasibini aldığını kaydeden Kerestecioğlu, kamu emekçilerinin bu hukuksuzluğa karşı 9 Kasım’da Ankara’da direnişe başladığını belirtti. Kerestecioğlu, mektubuna şu ifadelerle devam etti:

“Ne var ki, iki eğitimci, bugüne dek polis tarafından defalarca darp edilerek gözaltına alınmışlardır. Devletin görmezlikten geldiği eylemleri nedeniyle CNN International, akademisyen Gülmen’i 2016’nın önde gelen sekiz kadını arasında göstermiştir. Defalarca gözaltına alınmalarının ardından Gülmen ve Özakça açlık grevine başlamışlardır.

Açlık grevlerinin 57. gününde ise, 4 Mayıs 2017 günü, bilimsel çalışmalarıyla uluslararası düzeyde tanınan pek çok Barış Akademisyeni de Gülmen ve Özakça’ya destek olmak amacıyla bulundukları kentlerde süreli-dönüşümlü açlık grevine başladıklarını kamuoyuna duyurmuşlardır. Bir ülkenin akademisyenlerinin, eğitimcilerinin açlık grevine başlaması o ülke için büyük bir ayıptır.”

İki eğitimcinin sağlık durumunun kritik aşamada olduğuna dikkat çeken Kerestecioğlu, Türk makamlarıyla iletişime geçilmesini ve bu hukuksuzluğun derhal sona ermesini istedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir