Macron, Fransa’nın 8. Cumhurbaşkanı oldu

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için halk bugün sandık başına gitti. Seçimde, 23 Nisan’daki birinci turda yüzde 24 oy alan En Marche (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron ile yüzde 21 oy alan aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) adayı Marine Le Pen yarıştı. Macron, Fransa’nın 8. cumhurbaşkanı oldu.

21.00 SEÇİMİN GALİBİ MACRON

Sandıkların tamamı kapandı. Resmi olmayan ilk verilere göre, Macron oyların yüzde 65.9’unu aldı. Le Pen ise yüzde 34.1’de kaldı.

Ipsos-Sopra Steria şirketinin sandık çıkş anketi, sandığa gitmeme oranını yüzde 26, Harris Interactive’in anketi yüzde 27,  Ifop Fiducial’in anketi yüzde 25 gösterdi.

SONUÇLAR GECE YARISI NETLEŞECEK

Seçimlerin sona ermesinin hemen ardından sandık çıkış anketlerinin yayımlanması bekleniyor.

İçişleri Bakanlığı oy sayım işlemlerinden elde ettiği sonuçları seçimlerin ardından sürekli güncelleyerek internet sitesinden duyuracak. Gece yarısı itibarıyla İçişleri Bakanlığı verileri ile sağlanan seçim sonuçlarının netleşmesi bekleniyor.

Resmi sonuçlar ise Anayasa Konseyi tarafından 10 Mayıs’ta açıklanacak.

KOMÜNİST PARTİ OY KULLANMAMAYA ÇAĞIRDI

“Ne bankacı ne faşist, ne patron ne ırkçı, ne Macron ne Le Pen” diyen Fransız İşçileri Komünist Partisi (PCOF) seçimle ilgili yaptığı açıklamada Fransız emekçilerini ‘oy kullanmama’ya çağırmıştı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir