HDP bir kez daha Anayasa Mahkemesi önünde

Anayasa Mahkemesi önünde basın açıklaması yapan HDP heyeti, tutuklu eş genel başkanlar ve milletvekilleri konusunda bir an önce karar verme çağrısı yaptı.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir başkanlığında ve MYK üyeleri ile milletvekilerinden oluşan kalabalık bir heyet, bir kez daha Anayasa Mahkemesi önündeydi. Heyet, AYM’ye HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutukluluğu konusundaki hukuksuzluğa son verilmesi için bir an önce karar vermesi çağrısı yaptı.

Heyet adına konuşan Baydemir, “4 Kasım darbesinden bugüne defalarca milyonlarca insan adına adalet çağrısında bulunduk. Tam 188 gündür adalet çiğneniyor. Tam 188 gündür 6 milyon insanın seçme ve seçilme hakkı gasp ediliyor. Daha dün Aydoğan’ın vekilliği düşürüldü. Daha dün halkın iradesi gasp edildi. Suça ortak olmayın” dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a kendi sözleriyle çağrı yapan Baydemir, şunları söyledi: “Bu önemli meselenin kaynağında hiç kuşkusuz ‘öteki’ ile sağlıklı bir ilişkinin kurulamaması yatmaktadır. Bu nedenle yaşanan küresel vicdan rahatsızlığını gidermenin yolu, başkasını da insan olarak görmek ve insan haklarının aynı zamanda ‘ötekinin hakları’ olduğunu kabul etmekten geçiyor. Bu da insanı ‘eşrefi mahlûkat’ olarak gören bir anlayışı benimsemeyi ve özümsemeyi gerektirmektedir.”

Baydemir, adaletin zaten gecikmiş ve çiğnenmiş olduğunu belirterek, ekledi: “Daha büyük yaraların oluşmaması için bir an önce gerekli kararın verilmesini bekliyoruz.”

KERESTECİOĞLU: AYM KENDİ İÇTİHADINA UYMALI

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da “AYM’ye defalarca kendi içtihadına uyması çağrısını yaptık. AYM bunu yapmazsa halk bir mahkemeye nasıl güvenecek” diye sordu.

Kerestecioğlu, “Bu dönemin önemli özelliklerinden birisi mahkemelerin kendi kararlarına kendilerinin itiraz etmesi ve bambaşka bir karar vermesi. AYM de hem halkın iradesini hiçe sayıyor” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir