Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri, katliamın 280’inci haftasında bir araya gelerek açıklamada bulundu. Kaybettiklerinin mezarları başında bir araya gelen aileler, katledilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Bombardımanda yaşamını yitiren Cemal Encu’nun ablası Cahide Encu aileler adına açıklamada bulundu.

2 gün önce Roboski Katliamı’nda yaşamını yitiren Özcan Uysal’ın annesi Salih Uysal’ın kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesine değinen Encu, Uysal’ın adaleti göremeden yitirdiklerini söyledi. 3 Nisan gecesi Silopi’de polis panzerinin evlerini yıkıp girerek içeri girmesi sonucu Muhammet (7) ve kardeşi Furkan Yıldırım’ın (6) öldürülmesine ilişkin de konuşan Encu, “Artık çocuklar devletin bombaları ile katledilmesin, panzerler ile ezilip öldürülmesin, polis kurşunu ile cinayetlere kurban edilmesin” dedi.

Roboski Katliamı anmasında tiyatro oyunu oynayan Abdulhakim Bağış’a verilen 16 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onanmasına da konuşmasında tepki gösteren Encu, “Bunun hangi hukuk ve vicdanda yeri var? Mahkememin bu kararı kabul edilemez diyoruz ve kararı kınıyoruz” diye konuştu. (DİHABER)