Kerestecioğlu: Darbecilerin yapamadığını AKP yapıyor

11 Mayıs 2017 Perşembe günü Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın yönetimindeki Meclis Genel Kurulu’nun keyfi gerekçelerle kapatılmasına ilişkin açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Darbecilerin yapamadığını AKP yapıyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, 11 Mayıs 2017 Perşembe günü Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın yönetimindeki Meclis Genel Kurulu’nun keyfi gerekçelerle kapatılmasına ilişkin açıklama yaptı.

“Darbecilerin yapamadığını AKP yapıyor” diyen Kerestecioğlu, ülke gündeminde onlarca yakıcı sorun varken, ‘gündem sakin’ denilerek Meclis’in çalıştırılmamasını ‘başkanlık sistemi’ hazırlıkları olarak değerlendirdi.

Kerestecioğlu, “Bu tutum, ‘millet iradesi’ kavramını dilinden düşürmeyenlerin millet iradesini açıkça yok saymasıdır. Meclis’i çalıştırmayan Ahmet Aydın ve AKP’li milletvekillerinin tek gündemi yaklaşan AKP Kongresi ve kongre sonrasında kurulacak yeni düzendeki varlık-yokluk savaşlarıdır” dedi.

Oysa Türkiye halklarının Meclis’in çözmesini beklediği yüzlerce sorunu olduğunu hatırlatan Kerestecioğlu, “Biz KHK’larla işten atılan binlerce insanın durumunu görüşmek istiyoruz. Biz oğlunun cenazesini almak isteyen Kemal Gün’ün sorununa çözüm bulmak istiyoruz. Biz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe iade edilmesi için harekete geçilmesini istiyoruz. Biz Silopi’de uyurken öldürülen Furkan ve Muhammed’in katillerinin cezalandırılmasını istiyoruz. Biz tutuklu vekillerimizin özgürlüğü için Meclis’in adım atmasını istiyoruz, bu hukuksuz süreci yaşatan siyaset ve yargıyı konuşmak istiyoruz. Biz ekonomik krizi, kadın cinayetlerini müzakere etmek, çözüm yeri olmak istiyoruz” diye belirtti.

Oysa iktidarın, bütün bu sorunları yok sayıp Meclis’i çalışmaz hale getirerek, 15 Temmuz’da Meclis’i bombalayan zihniyetin yapmak istediğini yaptığını kaydeden Kerestecioğlu, “Bu durumu asla kabul etmediğimizi TBMM’nin birilerinin ikbali değil halkın sorunları için çalışması gerektiğini ifade ediyor, Meclis’i çalışmaya çağırıyoruz” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir