Açlık grevine destek eylemine saldırı

Açlık grevinin 66. gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için Yüksel Caddesi’nde yapılan eyleme polis saldırdı. Saldırıda aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Sekreteri Turgay Özkan ve dernek yöneticilerinin de olduğu 13 kişi gözaltına alındı.

KHK ile işten atılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişine destek için Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde eylem yapanlara polis saldırdı.

Aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Sekreteri Turgay Özkan, PSAKD Genel Merkez yöneticisi Ercan Aksakal, PSAKD Sincan Şube Yöneticisi Bayram Özkan, KHK ile ihraç edilen akademisyen Yasin Durak, Araştırma Görevlisi Mehmet Mutlu, Şenay Keçeci, Birkan Özkan, Kamuran Akın, Kazım Şimşek, Metin Canpolat, Rezan Şengül, Bülent Koç ve İlker Gündoğdu’nun da olduğu 13 kişiyi gözaltına alındı.

Direniş alanında bulunan eşya ve çiçeklere de polis el koydu. Gözaltıların ardından Yüksel Caddesi’ne gelen avukatlara polis savcılık talimatı olduğunu ve malzemeler ile çiçeklerin belediye aracı ile taşınacağını söyledi.

Gözaltıların ardından alana gelen aralarında açlık grevindeki Semih Özakça’nın eşi Esra Özakça ve KHK ile ihraç edilen Veli Saçılık’ın da bulunduğu bir grup da polis saldırısına maruz kaldı. Polis, Yüksel ve Konur Caddelerini kapatarak, dayanışmak için gelenleri de darp ederek alandan uzaklaştırmaya çalıştı.

“İşte buradayız şimdi burada” diyen yurttaşlar açlık grevi alanında. (saat 03.16)

Gözaltıların ardından CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ve PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’da Yüksel Caddesi’ne geldi. Alana gelenCHP’li Mv Necati Yılmaz, “Bu geceki gözaltıların bırakılması için alanın boşaltılması gerekiyor” dedi. Eylemciler reddetti.

Gözaltına alınanların Ankara Demiryolları Hastahanesi’ne, ardından Çankaya Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

GÖZALTILAR SERBEST

Gözaltına alınanlar sabah saat 8’de serbest bırakıldı. Gözaltından serbest bırakılanlar sloganlarla alana girdiler, alkışlarla karşılandılar!

Fotoğraflar: Seyri Sokak
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir