Açlık grevinin 67. gününde anneler alandaydı

Yüksel Caddesi’nde açlık grevi direnişinin 67. gününde Anneler Günü nedeniyle, direnişçilerin anneleri alandaydı. Anneler, evlatlarımızın arkasındayız, direnişi kazanana kadar onlarlayız” dedi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Yüksel Caddesi’nde başlatıkları direnişin 187., açlık grevinin 67. gününde, Anneler Günü nedeniyle direnişçilerin anneleri alandaydı.

Nuriye Gülmen, Semih Özakça, Esra Özakça ve Veli Saçılık’ın anneleri açlık grevinde ve direnişte olan çocuklarını yalnız bırakmadı. Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça ziyarette söz alarak, “Direnişin ilk 120 günü AKP hükümetine kızgındık, ama son 67 gündür öfkeliyiz artık” dedi. Anne Özakça, “Ben bir anne olarak bıçak kemiğe dayandı diyorum artık. Çocuklarımızın ölümlerine seyirci kalamayız. 1 gecede KHK ile işinden, ekmeğinden edebiliyorsanız, tekrar 1 gecede KHK ile işlerine geri iade edebilirsiniz. Açlık grevini bitirmeyecekler, tek talepleri işlerine geri dönmek. Biz de onların arkasındayız fakat ölümlerine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Önce bizim ölmemiz lazım, ne gerekiyorsa biz yapacağız” diye konuştu.

KHK zulmüne karşı direnenlerden Acun Karadağ ise Star gazetesi yazarı Ersoy Dede’nin köşesinde Gülmen ve Özakça’ya direnişi bitirmedikleri taktirde tıbbi müdahale edileceğini söylemesine tepki gösterdi. Karadağ, “Milyonlar burayı takip ediyor, destekçilerimiz her gün Yüksel Caddesi’ne geliyor, sayımız artıyor, direniş büyüyor. Direniş büyüdükçe de saldırılar artıyor. Star gazetesi yazarı Ersoy Dede denilen tetikçi bugünkü yazısında, hakkımızda örgütlerle ilişki kurmuş ve direniş kendiliğinden bitmezse tıbbi müdahale edileceğini söylemiş. Buradan Ersoy Dede’ye soruyoruz. Sen kimsin? Kimin adına konuşuyorsun? Bu bilgiyi nereden aldın?” diye sordu.

‘ANLAMADINIZ MI KORKMUYORUZ’

Bu kadar süre açlık grevi yapmış insanlara tıbbi müdahalede bulunmak ya onların sakat kalmalarına ya da ölmesi anlamına geleceğinin altını çizen Karadağ, “Buna izin vermeyeceğiz, asla müsaade etmeyeceğiz. Bu direnişi ve açlık grevini bitirmenin bir yolu var. Defalarca söyledik. Bizi işimize geri döndüreceksiniz, eylemi ve açlık grevini bitireceğiz. Sadece bir talebimiz var onu gerçekleştireceksiniz ama bunun yerine tetikçilerini devreye sokuyorlar. 187 gündür anlamadınız mı korkmuyoruz buradayız” diye belirtti.

“Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganlarının atıldığı eylemde söz alan Semih Özakça, destek açlık grevinde bulunan Ali İsmail Korkmaz’ın annesine ve Ahmet Atakan’ın annesinin Anneler Günü’nü kutladı. Özakça, “Bütün annelerin, Cumartesi Anneleri’nin, TAYAD’lı annelerin Anneler Günü’nü kutluyorum” dedi. Direnişçilerden Mehmet Dursulu basın açıklamasının ardından annelere karanfil dağıttı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir