Avusturya: Türkiye’ye güven olmaz, AB hazırlıklı olmalı

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yapılan mülteci anlaşmasının tehlikede olduğuna dikkat çeken Avusturya Savunma Bakanı Hans-Peter Doskozil “AB Türkiye’nin anlaşmayı bitirmesi ihtimali karşısında hazırlıklı olmalı” dedi.

Erdoğan rejimi özellikle Avrupa ülkelerinin 16 Nisan referandumu öncesinde AKP mitinglerini yasaklamasından sonra sıkla “Avrupa Birliği ile yapılan mülteci anlaşmasını iptal ederiz” şeklinde tehditlerde bulunmuştu.

Almanya’da pazar günleri yayınlanan “Welt am Sonntag” gazetesine konuşan Avusturya Savunma Bakanı Hans-Peter Doskozil, AB’nin bu tehditleri ciddiye alması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin anlaşmayı bitirme ihtimalinin gözardı edilmeyeceğini belirten Doskozil Brüksel’e şu çağrıyı yaptı:

“Bundan sonra Türkiye’nin mülteci anlaşmasını uygulayacağını yüzde yüz bilmiyoruz. Bu yüzden AB Türkiye’nin tehditlerini ciddiye almalı ve hazırlıklı olmalı. Türkiye’nin anlaşmayı bitirirse kapıları yeniden açabilir.”

Alınan tedbirlerle rağmen Avrupa’nın dış sınırlarının iyi korunmadığını iddia eden Avusturyalı bakan “Sınır güvenliği iyi alınmadığı için Balkan güzergahı üzerinden suç çeteleri de Avrupa’ya geliyor. Özellikle batı Balkan güzergahındaki ülkeler koordineli şekilde birbirleriyle çalışmalı” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa sınır koruma dairesi Frontex de Türkiye’deki son gelişmelerin AB ile varılan mülteci anlaşmasını tehlikeye soktuğunu bildirmişti. Son dönemde Türkiye’de yaşanan gelişmelerin Avrupa Birliği ve Türkiye arasında varılan mülteci anlaşmasını zora soktuğunu belirten Frontex “Türkiye’de güvenlik kadrolarındaki değişiklikler AB ile varılan mülteci anlaşmasının geleceğini belirsiz hale getiriyor” görüşünü savunmuştu.

ERDOĞAN BİRÇOK KEZ ‘KAPILARI AÇARIZ’ DEDİ

Avrupa Birliği liderleri, Avrupa’ya göç eden mültecilerin sayısının azaltılması için 18 Mart 2016 günü Türkiye ile anlaşmaya varmıştı. Anlaşmaya göre, Yunanistan’a ulaşan mültecilerden sığınma başvuruları reddedilenler Türkiye’ye geri gönderiliyor.

Bunun karşılığında da Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye’den mültecileri kendi ülkelerine alıyorlar. Ayrıca mülteci anlaşmasıyla Türkiye’yle mali destek sağlanırken, AB’yle tam üyelik müzakerelerin de hızlandırılmış olması gerekiyordu. Fakat Avrupa ülkeleriyle yaşanan hemen hemen bütün gerginliklerde başta Türk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk yetkililer Avrupa’yı “Anlaşmayı bitiririz, kapıları açarız” şeklinde tehdit ettiler. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir