Çukurca, Şemdinli ve Siirt’te gerilla eylemleri

HPG-BİM Hakkari’nin Çukurca ve Şemdinli ilçeleri ile Siirt’te Türk askeri güçlerine yönelik düzenlenen gerilla eylemlerinde çok sayıda askerin öldüğünü duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), 9-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen gerilla eylemleri ve Türk devletinin saldırılarına ilişkin detaylı bilgileri paylaştı.

Açıklamada Çukurca’daki bir tepeye yönelik beş koldan düzenlenen eylem ve bir sabotajda en az en az 2 askerin öldüğü bildirildi. Buradaki çatışmalar ve Türk ordusunun bombardımanlarında iki gerillanın hayatını kaybettiği bilgisi verildi.

ÇUKURCA’DA BEŞ KOLDAN GERİLLA EYLEMİ

HPG-BİM, Çukurca’daki çatışma, gerilla eylemleri ve Türk devletinin saldırılarına ilişkin şu detayları verdi:

“12 Mayıs günü saat 23.00’te güçlerimiz Hakkari’nin Çelê(Çukurca) ilçesine bağlı Koordine tepesine yönelik ağır ve ferdi silahlarla bir eylem gerçekleştirmişti. Bu eylemde güçlerimiz hem 5 ayrı koldan ağır silahlarla hem de saldırı gruplarıyla mevzileri vurmuştur. Burada yaklaşık 1 saat boyunca çatışma yaşanmıştır. Eylem sonrasında TC ordusu; Êriş ve Bılican karakolları, Güvenlik tepesi ile Ertuş’tan eylem alanını obüs, havan ve tanklarla bombalamıştır. Bu eylemde onlarca asker öldürülürken birçok mevzi, konteynır ve çadır da darbelenmiştir. 13 Mayıs günü saat 06.00’da güçlerimiz yine Koordine tepesinde askerlere yönelik sabotaj eylemi gerçekleştirmiştir. Bu eylemde 2 asker öldürülmüştür. Aynı gün saat 09.00’da TC ordusu;  savaş uçakları, tanklar ve obüslerle Küçük Cilo, Qela Bêdewê ve Şamkê alanlarını bombalamıştır. Gerçekleştirilen eylemde 2 arkadaşımız şehit düşerken bir grup arkadaşımız ile bağlantımız kopmuştur.”

ŞEMDİNLİ’DE TÜRK ORDUSUNA AĞIR SİLAHLARLA EYLEM

13 Mayıs günü Şemdinli’de de askerlere yönelik bir eylem gerçekleştirildiğini belirten HPG-BİM, şu açıklamada bulundu:

“13 Mayıs günü saat 13.30 – 14.00 arasında güçlerimiz Hakkari’nin Şemzinan alanına bağlı Mergê mıntıkasında bulunan askerlere yönelik ağır silahlarla eylem gerçekleştirmiştir. Bu eylemde ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilememiştir.”

9 Mayıs günü Türk ordusunun Şırnak’ın Besta alanında bir operasyon başlattığını belirten HPG-BİM,  “Bu operasyonda güçlerimiz ile TC ordusu arasında yer yer çatışmalar yaşanmıştır. Operasyon halen devam etmektedir” dedi.

Açıklamada, Siirt’tin Herekol alanındaki bir operasyon sırasında yaşanan çatışmalarda bir helikopterin darbelendiği ve en az 2 askerin öldüğü belirtildi. HPG-BİM, gerillanın etkili vuruşları karşısında operasyonun geri çekildiğini bildirdi.

SİİRT’TE SKORSKY DARBELENDİ

Açıklamada şu detaylar verildi: “11 Mayıs günü TC ordusu Siirt’in Herekol alanına bağlı Gırê Kaç ve Çemê Karê mıntıkalarında operasyon başlatmıştı. Operasyon kapsamında TC ordusu Beminexa alanına indirmeler yaparak alanda bulunan şehitlik çevresine girmişlerdir. 11 Mayıs günü saat 09.30’da güçlerimiz ile TC ordusu arasında çatışmalar yaşanmıştır. 12 Mayıs günü saat 03.00’te TC ordusu bu mıntıkaları obüs ve havanlarla bombalarken; Skorsky helikopterler Kobra helikopterlerin desteğinde Şehit Azime, Gırê Şehit Berxwedan ve Şehit Resul mıntıkalarına da indirmeler gerçekleştirmiştir. 12 Mayıs günü saat 04.00’te Şehit Canxort tepesine indirme yapmak isteyen Skorsky tipi helikopter, güçlerimiz tarafından vurularak darbelenmiş ve helikopter zorunlu olarak Osyan karakoluna inmiştir. Ayrıca TC ordusuna ait Skorsky helikopterler Karidarê ve Solya sırtlarına da indirme yapmaya çalışırken güçlerimizin etkili vuruşları sonucu geri çekilmiştir. Şehit Berxwedan tepesinde konumlanan askerlere yönelik yapılan sızma eyleminde ise 2 asker öldürülmüştür. 13 Mayıs günü operasyon geri çekilmiştir. Operasyon boyunca 2 arkadaşımız şehit düşmüş bir arkadaşımız ile bağlantı sağlanamamıştır.”

HPG-BİM, son olarak, “13 Mayıs günü TC ordusu savaş uçakları Medya Savunma alanlarımızdan Heftanin alanına bağlı Kartal tepesini bombalamıştır” bilgisini paylaştı. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir