Doğa ve yaşam savunucuları: Ali ve Ayşin’in ölümü şüpheli

Doğa ve yaşam savunucuları, Antalya’da taşocaklarına karşı mücadele eden doğa ve yaşam savunucusu Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysin Büyüknohutçu çiftinin ölümünün şüpheli olduğunu, soruşturmanın derinleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Doğa ve yaşam savunucuları, Antalya’da taşocaklarına karşı mücadele eden doğa ve yaşam savunucusu Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysin Büyüknohutçu çiftinin ölümündeki şüphelere dikkat çekmek için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı.

“Katilleri tanıyoruz mücadeleden vazgeçmiyoruz”, “Ali ve Aysin’in bıraktığı yerden doğayı ve yaşamı savunuyoruz” pankartlarının açıldığı eylemde, öldürülen çiftin fotoğraflarını taşıdı. Eylemde basın açıklamasını okuyan Nazım Dikbaş “Bizler kendilerini yalnızca doğayı seven koca yürekli güzel insanlar olarak değil aynı zamanda ödünsüz yaşam savunucuları ve çevre mücadelesinin kahramanları olarak tanıyoruz ve öyle anacağız” dedi.

‘BU DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Ali ve Aysin çiftinin verdikleri çevre mücadelesinde önemli hukuki zaferler kazanıldığına dikkat çeken Dikbaş, “Emsal niteliği taşıyan zaferleriyle bölgedeki taş ocaklarının kapatılmasına karşı yeni hukuki mücadelelere hazırlandıkları esnada yaşanan bu korkunç olayın arkasında kendilerinin hedef haline getirilerek öldürülmüş olabileceğine inanıyoruz” diyerek cinayetin şüpheli olduğuna dikkat çekti. Cinayetin basit bir gasp olayı olarak geçiştirilmeye çalışıldığını ifade eden Dikbaş, “Ali ve Aysin’in öldürülmesine varan süreçteki tüm olaylar, bunun gelişigüzel bir suç olmadığına işaret etmektedir. Gün gibi ortadaki şaibe aydınlatılana kadar, tüm suçlular cezalarını bulana kadar bu davanın peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

Ali ve Aysin Çiftinin uzun zamandır devam eden çevre mücadelelerinde pek çok tehdit ile karşı karşıya kaldığını belirten Dikbaş, “Süreç içinde mücadele ettikleri şirketlerden biri, ‘ticari faaliyetlerini engellediği’ gerekçesiyle kendilerine 100 bin liralık tazminat davası açtı, dostlarımız davayı kazanarak tazminat ödemekten kurtuldu ancak sorunlar bitmedi. Yaşadıkları evin etrafındaki orman daha birkaç gün önce yandı. Bu mevsimde, kasıtlı olmanın dışında orman yangını yaşanmadığından dolayı şaibeler ortadan kalkmadı” dedi.

EKOLOJİ MÜCADELESİ ŞİRKETLERİN VE HÜKÜMETİN HEDEFİNDE

Ekoloji mücadelesi verenlerin yıllardan beri şirketlerin ve hükümetin hedefinde olduğunu kaydeden Dikbaş “Doğayı ve yaşamı savunduğumuz için karşı karşıya kaldığımız gözaltı ve tutuklamaları hep beraber yaşadık, yaşıyoruz. Biliyoruz ki birilerinin huzuru kaçıyor, kolay kârlarından oluyorlar, ama ne mutlu bize ki bu çürümüş düzene karşı yaşamın yanında saf tutuyoruz” ifadelerini kullandı. “İktidarların tercihinin halklardan, yaşamdan, bilimden değil siyasi ve ekonomik çıkar gruplarından yana olduğunu biliyoruz” diye konuşan Dikbaş, doğanın karşı karşıya bırakıldığı yağma ve talan ortamında günü geldiğinde doğanın mutlaka hesabını soracağını söyledi.

‘CİNAYET DERİNLEMESİNE SORUŞTURULMALI’

Dikbaş “Antalya’daki dostlarımızın onurlu ve yürekli mücadelesi sonrası acımasızca katledilmesine karşı rant odaklarına, baskılara karşı omuz omuza durduğumuzu haykırıyoruz” diyerek bu cinayetin derinlemesine soruşturulmasını, gerçek nedeninin aydınlatılmasını istediklerini kaydetti. Dikbaş son olarak, Ali ve Aysin’in Finike’nin eşsiz sedir ormanları için verdikleri mücadeleyi sahiplendiklerinin ve onların açtığı yolda bölgedeki mermer ve taş ocaklarına karşı davalarının takipçisi olacaklarını söyledi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir