Gazeteci Meşale Tolu’ya özgürlük

Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen eylemde Kürt televizyon kanallarının kapatılması protesto edilirken, Türkiye’de tutuklu bulunan ETHa çevirmeni Meşale Tolu’ya özgürlük istendi.

Stuttgart Hayır Platformu, HDK Stuttgart ve Demokratik Güçbirliği’nin birlikte organize ettiği Kürt televizyon kanallarının Eutelsat tarafından kapatma girişimini protesto etti. Eylemde ayrıca Türkiye’de tutuklu bulunan ETHA çevirmeni Meşale Tolu’ya özgürlük istendi.

“Meşale Tolu’ya özgürlük”, “Freiheit für Meşale Tolu” dövizlerinin taşındığı eylemde, Alman gazeteciler Meşale Tolu ve Deniz Yücel’in yanı sıra Türkiye’deki tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istendi.

Mitingde bir konuşma yapan Meşale Tolu’nun yakınları, “Meşale Tolu Alman bir gazeteci. Türkiye’de iktidara muhalif olanlar ‘terörist ilan ediliyor’ ve tutuklanıyor. Alman devleti ve AB ülkeleri insan haklarını ihlal eden Türk devletiyle her türlü işbirliğini bitirip tavır alması gerekir. Sadece Meşale Tolu değil Deniz Yücel başta olmak üzere bütün tutuklu gazeteciler serbest bırakılmalı. Biz ailesi olarak sonuna kadar Meşale’nin arkasındayız” dedi.

Mitingdeki konuşn Die Linke milletvekili Heike Hänsel, Kürt televizyonlarının kapatılmak istenmesinin basın özgürlüğüne yönelik bir saldırı olduğunu belirterek Eutelsat’ı protesto etti. (ETHA)

Avrupa’da, ‘TV’lerime dokunma’ eylemleri yayılıyor
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir