İran’lı kadın gazeteci ölüm orucuna başladı

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), İran rejimi tarafından mart ayında tutuklanan Hengame Şehîdî için rapor yayınladı.

Raporda tutuklandığı 9 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Şehîdî’nin ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde bu eylemi ölüm orucuna çevirdiğini aktardığına dikkat çekildi.

RSF raporunda, aralarında yabancı gazetecilerin de bulunduğu 28 gazetecinin İran’da tutuklu bulunduğu aktarılırken, en çok gazeteci tutuklayan ülkeler sıralamasında da 5’inci sırada yer aldığı vurgulandı.

RSF ayrıca, İranlı gazeteci Şehidi’nin daha önce de İran Cumhurbaşkanı Ruhani’ye bir mektup yazarak, “Tutuklanmam Cumhurbaşkanlığı seçimiyle bağlantılı. İran pastar güçleri ve İtlaat ortak bir proje ile çaba göstererek gazeteci, siyasi eylemci ve sivil haklar aktivistlerinin sustutulmasına çalışıyor” dediğini aktardı.

Şehîdî, İran İstihbarat Örgütü tarafından 9 Mart’ta tutuklanarak Tahran’daki Evin zindanına konuldu. O günden beri Şehidi’nin neden tutuklandığı bilinmiyor. Şehidi tutuklandığı günden bu yana açlık grevi eyleminde ve dün itibariyle eylemini ölüm orucuna çevirdiğini duyurdu.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir