Kanun Hükmünde Kararnameler ile “İşimi geri istiyorum” talebiyle 188 gündür oturma eylemi yapan ve 68 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça için son günlerde hükümete yakın gazetelerde açlık grevine ilişkin yer alan “Müdahale edilsin” haberlerine tepki gösterildi.

‘O GAZETECİLER TETİKÇİ’

Ankara Yüksel Caddesi’nde açıklama yapan KHK ile ihraç edilen öğretmen Acun Karadağ, tüm dünyadan açlık grevi direnişine destek verdiğini ve takip ettiğini söyledi. Karadağ, “Bunun iktidarda karşılığını birkaç gündür görüyoruz. Bunlara gazeteci demiyorum. Yeni Şafak, Star, Sabah gazeteleri hakkımızda haberler yapıyor. O yazanlar buraya bir gün bile gelmedi. Ne Nuriye, ne Semih, ne de bizimle konuşmadılar. Neden bu sokakta oturuyorsunuz demediler. Bunlar gazeteci değil tetikçiler. Birgün olsun bu insanların aileleri var mı, aç mı tok mu diye sormaz, tetiği çeker öldürür. Bu gazeteciler mafyaya hizmet eder bu yüzden o gazetecilere tetikçi diyoruz. Aldıkları paraya bakıyorlar” dedi.

‘SİZ KİMSİNİZ SİZE TESLİM OLACAĞIZ’

Daha sonra Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Avukat Selçuk Kozaağaçlı söz aldı. Sabah, Akşam ve Star gazetelerinin yaptığı haberlere tepki gösteren Kozağaçlı, “Başladığımız günden beri buradayız ve apaçık oturuyoruz. Pankartlarımızda, dövizlerimizde yasa dışı bir şey yok ama kendimizi gizliyor muşuz, amacımız ayaklanma çıkartıp hükümeti devirmekmiş. Peki iade edin bu iki insanı işe, dağılalım biz de kendi işimize gidelim. Ne ayaklanma çıksın, ne de hükümet devrilsin. Madem bu kadar tehlikeli durumdayız işlerine iade edilsin. Bu ahlaksızlığa ne biz papuç bırakırız, ne de Nuriye ile Semih ve direnen emekçiler papuç bırakır. Biz sizin ağabeylerinize teslim olmadık, hapis yattık teslim olmadık. Katlettiler teslim olmadık, cemaate teslim olmadık. Siz kimsiniz size teslim olacağız. Onlarla iş tutmayı bırakın yoksa siz de onlar gibi tarihin çöplüğüne atılacaksınız” şeklinde konuştu. (DİHABER)