Saçılık: Müdahalelere direnişi büyüterek cevap vereceğiz

Gülmen ve Özakça açlık grevinin 68. gününde. Direniş alanında yapılan açıklamada konuşan Veli Saçılık, AKP yanlısı basının “müdahale edilsin” haberlerine yanıt verdi: “Ben 2000 ölüm orucunda bunun tanığıyım onlarca yüzlerce insanı sakat bıraktınız. Bugün böyle bir şeye kalkıştığınızda direnişi daha da büyüterek cevap vereceğiz” dedi.

KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek talebiyle 168 gündür direnen Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’ya destek ziyaretleri devam ediyor. Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen çok sayıda kişi “Yaşasın grevi direnişimiz”, “Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Açıklamaya, Oyuncular Sendikası üyeleri ile Ankara Bağımsız Milletvekilli Nazlı Aylinaka da katıldı.

Gülmen ve Özakça’nın alana gelmesi ile başlayan destek açıklamasında, ilk olarak yine KHK ile ihraç edilen sosyolog Veli Saçılık konuştu. Saçılık, son günlerde ana akım medyada açlık grevlerine ilişkin yer alan “Müdahale edilsin” haberlerini hatırlatarak, “Ben 2000 ölüm orucunda bunun tanığıyım onlarca yüzlerce insanı sakat bıraktınız. Onlarca arkadaşımızın ölümüne sebep oldunuz. Bugün böyle bir şeye kalkıştığınızda direnişi daha da büyüterek cevap vereceğiz. Burada sözümüz hava da kalmaz kararlılığımızdır. Onlar kime terörist demediler ki.13 yaşındaki Uğur Kaymaz’a mı terörist demediler? Onlar için bir terörist kriteri var onlara boyun eğmeyen onlardan olmayan herkes terörist.”

‘BARIŞ İSTEYENLERİN EKMEĞİYLE OYNANAMAZ’

Oyuncu ve tiyatrocu Levent Üzümcü ise Gülmen ve Özakça’yı selamladı. Üzümcü, “Dünyanın hiçbir devleti kendi ülkesinde barış isteyen insanların ekmeğiyle oynamaz. Barış isteğini kendi imzasıyla belirtmiş olan insanların ekmeğiyle oynamaz.Bu insanlar bu ülkenin yetiştirdiği nadide beyinlerdir. İstedikleri şeyleri çok yalın bir şekilde dile getirmişlerdir. Silahların değil, barışın peşine düşmüşlerdi. Bu insanları ödüllendirmek gerekirken, arkadaşlarımız bugün 68’nci gününü doldurmuş bir açlık grevindeler. İşleriyle, aşlarıyla sınanmaktadırlar. Dünyanın hiç bir yerinde barış isteyen insanlara bu yapılmaz. Barışı onurlarıyla imzalamış insanlara bu tarz zulümler yapılmaz” şeklinde konuştu.

‘ACINMASI GEREKEN HAKSIZLIĞI YAPANLARDIR’

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da “Bir insanın hayatta başına gelebilecek en kötü şey vicdan çürümesidir. Onun için acınması gereken birileri varsa haksızlığa uğrayanlar değil o haksızlığı yapanlardır. Ve biz onlardan sonuna kadar hesap soracağız. Böyle bir haksızlığa hepimiz duyarlılığımızı göstereceğiz Nuriye ve Semih’in yanında olacağız” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir