Ulaş Bayraktaroğlu Rojava’da askeri törenle anıldı

Rakka hamlesinde DAİŞ’e karşı mücadele ederken şehit düşen DKP kurucu önderi ve BÖG Komutanı Ulaş Bayraktaroğlu Rojava’da askeri törenle anıldı.

DAİŞ’e karşı mücadele ederken 9 Mayıs günü şehit düşen Devrimci Komünarlar Partisi (DKP) kurucu önderi ve Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) komutanı Ulaş Bayraktaroğlu (Mehmet Kurnaz) için devrim topraklarında askeri tören gerçekleştirildi.

BÖG karargahında yapılan anmada, Ulaş Bayraktaroğlu’nun yanı sıra Der Azza şehitleri, Bedrettin Akdeniz, Aziz Güler, Aylem Ataş, Muzaffer Kandemirci, Orhan Yılmazkaya ve Mahir Arpaçay’ın fotoğrafları asıldı.

Anmaya MLKP, MLKP/KKÖ, YPG, TKP/ML TİKKO, TKEP/L, MKP ve THKP-C/MLSPB ve enternasyonalist savaşçılar katıldı. Anmada SYPG’nin yanı sıra Malbata Şehidan ve meclislerden temsilciler de yer aldı.

Savaşçıların askeri töreni ile başlayan anmada ilk olarak Devrimci Komünarlar Partisi Temsilcisi Ekrem Demirci konuşma yaptı.

Demirci, “Devrimci kimdir sorusuna en iyi yanıt, işte bugün burada andığımız, savaş siperlerindeki adıyla Komutan Mehmet, Gezi mücadelesiyle tanınan Ulaş Bayraktaroğlu’dur” dedi.

Ulaş Bayraktaroğlu’nun sürekli kendisine “ben dünyanın en iyi hammalıyım en ağır yükü taşırım” dediğini hatırlatan Demirci, “En zor yerde, en doğru yerde, en olması gereken yerde olurdu ve en büyük yükü taşırdı. Ulaş yoldaş kimsenin düşünmediği zamanda, düşünmediği şeyi, düşünmediği tarzda yapardı. Adanmışlığıyla ve askeri yönüyle ön plana çıkmış bir komutan yoldaştı” dedi.

‘KÜRDİSTAN DEVRİMİNE SIKICA BAĞLIYDI’

Ulaş Bayraktaroğlu’nun enternasyonal birlik hayalinin olduğunu dile getiren Demirci, şöyle devam etti: “Bir enternasyonal hayali vardı. Kendini Kürdistan devrimine sıkıca bağlamıştı. Kürdistan devrimine büyük bir aşk ile bağlıydı, devrimci olan her şeye aşkla bağlıydı. Tüm özelliklerinin iki ürünü vardır. Devrimci Komünarlar Partisi’nin kurucu önderidir. Özgürlük Güçleri’nin komutanıdır. Mehmet yoldaş sürekli ‘iki yıldır yaptğım en iyi şey bu iki şeye hizmet etmektir’ derdi. Şimdi Ulaş Bayraktaroğlu’nun bu iki eserini büyütmek bizlerin omuzlarındadır.”

‘ULAŞ BAYRAKTAROĞLU’NUN TEK KUTSALI DEVRİMDİR’

Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) adına konuşan Aynur Ada, “Ulaş yoldaş çiçekli bir yol dediği ölüme yürüdü. Ulaş Bayraktaroğlu bizi biz yapmıştır. Bir adım önden gidenimizdir. Kimse canını kendisine siper eden Rasih (Aziz Güler)’i toprağa vermiş Mehmet’i durduramazdı. Çünkü o kendini durdurmazdı, niçin dursun? Adını Ulaş Bardakçı’dan almış bir komutan neden dursun. Che’nin yolundan yürüdü, Mahir Çayan’ın yolundan yürüdü, kendi yarattığı yolda yitirdiklerinin yolundan yürüdü. Azizlerin, Cemre’lerin, dörtlerin yolundan yürüdü” dedi.

“Ulaş Bayraktaroğlu nasıl yaşadıysa öyle öldü” diyen Ada, şöyle devam etti: “Ulaş Bayraktaroğlu’nun tek kutsalı devrimdir, tek kutsalı ölümsüzleşmektir. Che nasıl Che olduysa, Mahir Çayan nasıl Mahir Çayan olduysa, Ulaş Bayraktaroğlu da öyle Ulaş Bayraktaroğlu olacak. Nasıl yaşadıysa öyle öldü. Dost da düşman da bilsin ki Ulaş Bayraktaroğlu Özgürlük Güçleri’nin bilincinde ve mücadelesinde yaşayacaktır.”

‘ROJAVA DEVRİMİNİ ZAFERE TAŞIYACAĞIZ’

YPG adına konuşan Rubar Çeliki, “Mayıs ayında Haki Karer’leri, Denizleri, İbrahim Kaypakkaya’yı, Mehmet Karasungur’u şehit vermiştik ve şimdi de Ulaş yoldaşı ölümsüzlüğe uğurladığımız bir aydır” diye konuşmasına başladı.

Rojava devrimini zafere taşıyacaklarının sözünü veren Çeliki, “Burada Mehmet yoldaşa söz veriyoruz; Rojava devrimi zafere ulaşacak. Rahat uyuyun yoldaşlar Türkiye ve Kürdistanlı devrimciler Rojava devriminin sesini her yere taşıyacaklar. Gericiliğe faşizme karşı Denizlerin, Haki Karerlerin, Mehmet Karasungurların, İbrahim Kaypakkayaların ve şehitlerin yolundan ilerliyoruz. Yeter ki, Mehmet yoldaş gibi Kürdistan devrimine inanalım ve kararlı olalım. Bize düşen de budur” dedi.

EYLEMİYLE GÜÇLÜ DEVRİMCİLİK NASIL YAPILIRI GÖSTERDİ

Konuşmasını Kürtçe ve Türkçe yapan MLKP/ Rojava Temsilcisi Baran Serhat, “Burada Mayıs ayında Denizleri, İbrahimleri, Hakileri, dörtleri anarken, bu aya bir büyük değer daha ekledik. Ulaş Bayraktaroğlu’nu da Mayıs ayında ölümsüzlüğe uğurladık. Onlar bizim öncülerimiz oldular. Ulaş Bayraktaroğlu yoldaşımız bir siper yoldaşı, bir arkadaş, bir devrim savaşçısı, bir komutan ve güzel bir insandı. Bu nedenle kaybımız da acımız da büyük” dedi.

Ulaş Bayraktaroğlu’nun devrimci duruşundan örnekler veren Serhat, “O canıyla, eylemiyle güçlü bir devrimcilik nasıl yapılır onu gösterdi bize. Adını aldığı Ulaş Bardakçı gibi, bir Ulaş Bayraktaroğlu yaratttı. Ve sizlerin önünde, hepimizin önünde bir rehber olarak yürümeyi başardı. Onun devrimci yürüyüşünü ve komutanlığını selamlıyoruz. Onun ve tüm şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Baran Serhat, Ulaş Bayraktaroğlu’nun Türkiye devrimci hareketi ile DKP ve BÖG açısından önemli bir kayıp olduğunu belirtirken, “O büyük bir boşluk yarattı ama kuşkusuz yeri doldurulacaktır. Şehitlerimizin bize vasiyeti, şehitlerimizin bize talimatı ‘yoldaşlar bizi aşın’dır. O nasıl ki öncesindeki şehitlerin izinden yürüyüp onları aşmaya çalıştıysa, inanıyoruz ki Türkiye’nin, Kürdistan’ın, Rojava’nın kadın erkek genç devrimcileri onun ve onlar gibi ölümsüzleşenlerin yolundan yürüyecek ve onları aşacaktır” dedi.

‘ULAŞ YOLDAŞ’LA SİPER YOLDAŞI OLMAKTAN ONUR DUYUYORUZ’

Baran Serhat, şöyle devam etti: “Türkiye, Kürdistan ve dünyadaki bütün devrim şehitlerinin ayak izlerine basarak onlara layık olacağız. Biz MLKP olarak, Ulaş yoldaşımızın şehadetinden üzgün ancak o kadar da onurluyuz. Böyle bir yoldaşla hayatı paylaşmaktan, böyle bir devrimci ile siper yoldaşı olmaktan ve yan yana savaşmaktan onur duyuyoruz. Ona ve Mayıs ayı şehitlerine söz veriyoruz ki, uğruna düştüğümüz devrim davası er ya da geç mutlaka zafere ulaşacaktır. Devrim, zafer hepimizindir. Devrim ve zafer mutlaktır ve biz mutlaka kazanacağız. Şehitlerimize söz veriyoruz. Yaşasın devrim yaşasın sosyalizm, Şehit namirin, Birlik mücadele zafer.”

Anma töreninde THKC/MLSPB ve TKEP/L adına da konuşmalar yapıldı. Anmada ayrıca MKP ve TKP/ML TİKKO Rojava’nın gönderdiği mesajlar okundu. (SEREKANİYE – Welat Deniz – ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir