HSK seçimi yapıldı, HDP ve CHP oylamaya katılmadı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeleri, AKP ve MHP’nin oylarıyla seçildi. HDP ve CHP oylamaya katılmadı.

Meclis Genel Kurulu’nda muhalefetin olmadığı bir oylama ile Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeleri belirlendi.

CHP milletvekilleri seçimi protesto ederek oy kullanmadı. HDP’liler de oylama sırasında salonu terk etti.

Oylama başlamadan önce Genel Kurul’dan ayrılan HDP grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “Bugün, 16 Nisan referandumunun ilk ayı tamamlandı; 16 Mayıs’tayız. Biz, hem referanduma götüren sürecin hem de sonuçlarının meşru olmadığını düşünüyoruz. Bunun şu anda karşılık bulacak iki uygulaması olacak: Bir tanesi HSK üyelerinin seçimi, diğeri de partili Cumhurbaşkanlığı. Meşru olmayan bu sonuçları tanımadığımızı ifade ediyoruz. Hala insanların hem hukuki olarak hem de demokratik haklarını kullanarak ‘hayır’ oylarının peşinde olduğunu düşünüyoruz ve aynı şekilde biz de böyleyiz” dedi.

Seçilecek üyelerle ilgili çok sayıda şaibe olduğunu söyleyen Kerestecioğlu, “Zaten siyasal olan yargının daha da siyasallaşmasından başka bir şeye hizmet etmeyecek olan bu oylamayı da meşru bulmadığımızı ve oylamaya katılmayacağımızı ifade etmek istiyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da “Bu gayri meşru inşanın parçası olarak oy kullanma noktasına gelmeyeceğiz. Oy kullanmayacağız. Bu gayri meşru sürecin tarih, siyaset önünde ortağı olmayacağız. Oy kullanmayacağız” ifadelerini kullandı.

Genel Kurul’da AKP ve MHP’lilerin katıldığı 2. tur oylamada, Yargıtay Üye Kontenjanından; Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Danıştay Üye Kontenjanından; Cafer Ergen, Öğretim Üyesi Kontenjanından; Ali Cengiz Köseoğlu, Avukat Kontenjanından; Songül Yazar, Öğretim Üyesi/Avukat Kontenjanından; Hamit Kocabey HSK üyeliğine seçildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir