Diyarbakır’da AA ve TRT Hüda-Par’a teslim

Anadolu Ajansı Diyarbakır Bölge Müdürlüğü ve TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, AKP ile işbirliği yapan Hüda-Par’a teslim edildi.

AKP ile Hüda-Par’ın önce gizli, şimdi ise açıkça sürdürdükleri ittifakın devlet içi paylaşımı da yavaş yavaş belirginleşiyor. Anadolu Ajansı Diyarbakır Bölge Müdürlüğü ve TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, Hüda-Par’a teslim edildi.

Kürdistan’da Hizbulkontra olarak bilinen 90’lı yıllarda JİTEM ile birlikte çalışan Türk-İran ortak yapımı Hizbullah ( legal siyasi partisi de Hüda-Par) bünyesindeki ilkha, doğruhaber, rehbertv gibi yayın organlarında çalışan onlarca kişi ‘muhabir’ sıfatı ile TRT Bölge Müdürlüğü, TRT Kurdî ve Anadolu Ajansı Bölge Müdürlüğü’ne yerleştirildi. Anadolu Ajansı’nın başına Erdem Gültekin, TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü başına ise Kürdistan Özgürlük Hareketi aleyhine verdiği hutbelerle bilinen, Hizbullah’a yakınlığını saklamayan Ulucami imamı M.Sait Yaz’ın oğlu Hamit Yaz getirildi.

AKP, 3 yıldan bu yana Hizbullah ile yaptığı ittifakın ardından, kadro tahsis etmeyi sürdürüyor. Diğer kamu kurumlarındaki kadrolaşma konusunda henüz ayrıntılı bilgi alınamazken, Anadolu Ajansı Bölge Müdürlüğü ile TRT Bölge Müdürlüğü’nde Hizbullah’a kadro verilerek, bu gruba geniş bir manevra alanı yaratmış oldu.

ÖNCE TAHLİYELER SONRA AÇIK GÖRÜŞMELER

AKP yönetimindeki Türk devleti, Kürt Halk Önderi Öcalan, HDP ve KCK ile ‘diyalog süreci’ne devam ederken herhangi bir çözüm programından ziyade çözümsüzlüğün yönetilmesini esas alınca fazla yol alınamayacağını anladı. Böylece hem yeni savaş hazırlıkları yaptı hem de Kürt Özgürlük Hareketi’ne karşı kullanabileceği yapıları besleme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda koruculuk lağvedilmeyip yeni kadrolar açıldı, özendirildi; Hizbulkontra gibi yapılara alan açıldı. Bunun için Hizbullah’ın tutuklu lider kadrosu ve elemanları salındı. Hüda-Par adındaki yasal partisine devlet güvencesi verildi. AKP’li Mehmet Emin Ekmen gibi isimlerin de aracılığıyla resmi görüşmeler ve Erdoğan’dan bakanlarına kadar ortak pozlar verilmeye başlandı.

ARINÇ’IN SORUMLULUĞUNDAKİ KURUMLAR

Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 19 Aralık 2014’te kuruluşunun 3. yıldönümü nedeniyle Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nu parti genel merkezinde ziyaret etti. Görüşmede Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz da hazır bulundu. Burada konuşan Arınç, sadece HDP ile görüşülmesinin doğru olmadığı şeklindeki eleştirilere katıldığını belirterek, “Özellikle dindar Kürt arkadaşlarımızın siyaset yaptığı ve yapmak istediği Hür Dava Partisi’nin programı fevkalade önemlidir” dedi. Basına kapalı yapılan toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bülent Arınç, bir gazetecinin sorusu üzerine, “Çözüm süreci veya Kürtlerin sorunu veya Kürt halkının tek temsilcisi HDP değildir. Bunu dünya böyle bilmeli” diye konuştu.

Hüda-Par’ın hiçbir illegal faaliyetin içinde olmadığını ve hiçbir zaman silahı ve şiddeti tercih etmediğini ileri süren Arınç, “Ben inanıyorum ki Yapıcıoğlu’nun da, Hüseyin Yılmaz’ın da, arkadaşlarının da bu konuda söyleyecekleri, yapacakları Türkiye için önemlidir. Biz bunları dinlemek zorundayız. Yapabiliyorsak yapacağız, bütün talepleri belki yerine getiremeyiz ama 77 milyonun içerisinde nasıl bir çözüm sürecini millet istiyorsa biz ondan farklı bir şey yapamayız. Kusura bakmasınlar” diye ekledi.

İLK KADROLAŞMA AA’DA

Basından da sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Hüda-Par’ı ziyaretinin ardından bu gruba devlet katında kadro verilmeye başlandı. İlk kadrolaşma, Arınç’a bağlı olan Anadolu Ajansı’nda (AA) oldu. Anadolu Ajansı Bölge Müdürlüğü başına Erdem Gültekin getirildi. Hemen ardından Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen ilkha, doğruhaber, rehbertv gibi yayınlarda çalışan onlarca kadro Anadolu Ajansı’na yerleştirildi. Şimdi Anadolu Ajansı Diyarbakır Bölge Müdürlüğü ile kendisine bağlı olan il ve ilçeler tamamen bu kadroların denetiminde. Anadolu Ajansı’nın bölgeden geçtiği haberlere dikkat edilirse çoğunda Hüda-Par etkinliklerine AKP’den daha fazla yer verildiği ve HDP aleyhine yapılan akla hayale gelmeyen yalan haberler göze çarpar.

ZATEN TROL HESABINDAN KUSUYOR

Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Erdem Gültekin, hangi düşünceye yakın olduğunu zaten sosyal medya üzerinden açtığı ‘trol’ hesabı ile dile getiriyor. Sosyal medya üzerinden önce kendi adıyla hesap açan Erdem Gültekin, yaptığı paylaşımlarda tepki görünce bu kez “Fırat Simpil” adıyla hesap açtı. Twitter üzerinden bu hesaba bakıldığında Gültekin’in bir ‘gazeteciye’ yakışmayan paylaşımlarla kime nasıl hizmet ettiğini anlamak mümkün.

OĞLU, İMAMA RAHMET OKUTUYOR

Anadolu Ajansı’nın Amed başta olmak üzere çevre il ve ilçelerde Hizbullah’a yakın medya organlarında çalışanların yerleştirilmesi ardından bu kez de TRT Bölge Müdürlüğü’nde yeni kadrolaşmaya gidildi. Kürdistan Özgürlük Hareketi aleyhine vaazlarıyla bilinlen Ulucami İmamı M.Sait Yaz’ın oğlu Hamit Yaz, önce TRT Kurdî Müdürlüğü’ne, ardından da TRT Bölge Haber Müdürlüğü’ne getirildi. Sosyal medya hesabı üzerinden kendisini “siyaset bilimci-yazar” olarak tanıtan Hamit Yaz, geçen hafta ise TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’ne vekaleten atandı.

Ulucami imamı M.Sait Yaz, 19 Ağustos 2016 tarihinde verdiği cuma hutbesinde PKK aleyhine konuşmaya başlayınca ayağa kalkan bir genç, imam Yaz’a seslenerek, “Altı aydır kapalıydı, niye gelmiyordunuz buraya? Şimdi mi aklına geldi buraya gelmek” deyince imamın da kışkırtmasıyla cemaat içinde bulunan bir grup işbirlikçi, o genci tekme-tokat cami dışına çıkardı ve linç etmeye kalktı.

Oğlu Hamit Yaz ise aynı gün @hamityaz adlı twitter hesabından babasına destek çıkarak, “PKK’ya lanet yağdırıldığında hutbe esnasında bile yılanlar çıkabiliyor. PKK’ya karşı topyekün tepki vakti gelmedimi hala?” sözlerini paylaştı.

KENDİSİ EMEKLİ OĞLU İHYA EDİLDİ

İmam M.Sait Yaz, geçtiğimiz aylarda emekli olurken oğlu ise şimdi TRT Diyarbakır Bölge Müdürü. Hamit Yaz, 15 Ekim 2016 tarihinde yine twitter hesabı üzerinden paylaşımında, “Bugün Yasin’e BÖRÜ’nesim geliyor. Rabbine iki kurbanla giden. Biri kendi, öbürü elindeki kurban. Uyanın. Bugün günlerden yasin, aylardan kurban” diye yazmayı da ihmal etmedi. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir