Doğasever çiftin kızı: Korkup geri adım atmadılar, onların izinden gideceğim

Antalya’da doğasever çift Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’nun kızı Emine Büyüknohutçu, ailesinin başlattığı doğa mücadelesini sürdüreceğini belirterek onların izinden gideceğini söyledi.

Diken’in aktardığına göre; Hürriyet’ten İdris Emen’e konuşan Büyüknohutçu, Antalya’da taş ve mermer ocaklarına karşı bölge halkının da desteğiyle yaklaşık beş yıldır hukuki mücadele sürdüren ailesinin cinayetten üç gün önce evlerinin yanındaki ormanlık alanın ateşe verildiğini söyledi.

Büyüknohutçu şunları anlattı: “Anne ve babamın ölümüyle ilgili soruşturma devam ediyor. Dolayısıyla soruşturma ile ilgili konuşmak henüz çok erken. Cinayet şüphelisi tarafından anne ve babamın kaldığı evin etrafında yangın çıkarıldı. Olaydan sonra babamla konuştum. Yangını çıkaran kişi babamı uyarmış, ‘Yanacaksınız’ demiş. ‘Baba bu olayın önemli olduğunu biliyor musun’ dedim. ‘Biliyorum kızım, zaten yakan kişi gelip beni uyardı’ dedi. Babam yangınla ilgili orman müdürlüğü tarafından tutanak tutulduğunu söyledi.”

‘Hiçbir zaman geri adım atmadılar’

Mücadeleyi anne-babasının bıraktığı yerden devam ettireceğinin altını çizen Büyüknohutçu, “Babam yaklaşık beş yıldır çevre mücadelesi veriyor. Daha önce de birçok şirkete dava açtı. Annem ve babam bütün davalara beraber giderdi. Hiç ayrılmadılar. Annem ve babam çevre mücadelelerinden dolayı daha önce de birçok kez tehdit aldı. Ancak hiçbir zaman korkup geri adım atmadılar. Bundan sonra da anne ve babamızın izinden gideceğiz. Eniştemiz Zafer Büyüktüpçü ile onların başlattığı mücadeleyi yarım bırakmayacağız. Onların açtığı bütün davaları takip edeceğiz” diye konuştu.

‘Cinayetlerin aydınlatılması sivil hareketin önünü açacak’

Ailenin avukatı Lider Tanrıkulu da, ikilinin doğa mücadeleleri nedeniyle katledildiği şüphesinin gitgide kuvvetlendiğini belirterek cinayetlerin aydınlatılmasının Türkiye’deki doğa eylemlerinin de önünü açacağını kaydetti.

Tanrıkulu şunları söyledi: “Keza Türkiye’deki tüm aktivistler kendi alanlarında benzer muhataplara karşı benzer mücadeleler içerisindedir. Bu davanın aydınlatılması ve tüm faillerin ortaya çıkarılması, Türkiye’de sivil hareketin önünü açacaktır.”

İki günlük kampla mücadele kaldığı yerden

Öte yandan 27-28 Mayıs arasında Büyüknohutçu çifti için Türkiye genelinde doğa örgütleri bir araya gelecek.

Karadeniz Çevre Haberleri Portalı üzerinden yapılan ‘Bir ölür, bin diriliriz’ başlıklı çağrıda, bu cinayete sessiz kalmak istemeyen herkesin imzacı ve destek olabileceği belirtildi.

27 Mayıs günü çiftin Kızılcık Yaylası’nda evinin önünde buluşacak olan doğaseverler, bölgedeki taş ve mermer ocaklarını da gözlemleyecek ve bir gün bölgede kamp yapacak.

28 Mayıs günü de Antalya’da çevre katliamları üzerine bir forum düzenlenecek. Türkiye’nin dört bir yanından doğa dostu örgütlerin ortak çağrı metninde, “Yaşam savunucularının silahla cinayete kurban gitmeleri bir ilktir ve bir dönüm noktasıdır” dendi.

Buluşmanın kendileri için önemli olduğunu söyleyen Emine Büyüknohutçu da, “Çevre mücadelesi veren iki kişi hayatını kaybetti. Ancak yüzlerce kişi ayağa kalktı. Anne ve babamın sevenleriyle bir araya gelip ve onların bıraktığı mücadeleyi devam ettirmek için buluşuyoruz” diye konuştu.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir