Gülmen ve Özakça için Beşiktaş’ta ‘Yaşam nöbeti’

İHD, ÇHD, ÖHP, TİHV, İstanbul Tabip Odası ve TOHAV, Ankara ve Dersim’deki açlık grevlerine dikkat çekmek için Beşiktaş Meydanı’nda “Yaşam Nöbeti” gerçekleştirdi.

İHD, ÇHD, ÖHP, TİHV, İstanbul Tabip Odası ve TOHAV, 73 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile çocuğunun cenazesini almak için 86 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’un durumuna dikkat çekmek için başlattıkları “Yaşam Nöbeti” eyleminin ikincisi Beşiktaş Meydanı’nda yaptı.

Eylemde, Gülmen ve Özakça’nın fotoğraflarının üzerinde bulunduğu “Yaşamı savunuyoruz” pankartı ile “KHK ile ihraçlara son”, “Hukuk dışı uygulamalara son” ve “İnsan haklarıyla insandır” dövizleri taşındı.

Eylemde konuşan İHD İstanbul Şubesi yöneticisi Mine Nazari, işlerine dönmek için açlık grevine giren Gülmen ve Özakça ile yetkililer tarafından çocuğunun cenazesinin verileceği; ancak hala teslim edilmediği için açlık grevi eylemini sürdüren Kemal Gün’ün sağlıklarının kötüye doğru gittiğini ifade etti. KHK ile yapılan ihraçlara dikkat çeken Nazari, “Bizler, tüm hak ve özgürlüklerin üzerine inen bu karanlığa karşı umudu savunuyoruz. Ölüme karşı yaşamı savunuyoruz” dedi.

OHAL adı altında yapılan hukuksuzluklara karşı mücadele edilmemesi taktirde bir toplumun mezara girmeden öldürülmüş olacağını söyleyen Nazari, “Aslolan yaşamdır. Hak ve özgürlüklerin güvencede olduğu, insanlık onurunun ve insanca yaşama koşullarının sağlandığı bir yaşamı savunuyoruz” dedi. Açıklamanın ardından katılan kurumlar adına söz alarak, Gülmen, Özakça ve Gün’ün durumuna dikkat çekerek, duyarlılık çağrısı yaptı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir