İhraç edilen kamu emekçilerinin eylemleri sürüyor

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen kamu emekçileri eylemlerini sürdürüyor. Yapılan eylemlerde açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın taleplerinin kabul edilmesi istendi.

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen kamu emekçileri eylemlerini sürdürüyor.

İSTANBUL

KESK İstanbul Şubeler Platformu Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda ihraçları protesto etti. Eylemde konuşan KESK dönem sözcüsü Ata Esen, “Hükümetin darbecilerle mücadele edeceğiz diyerek ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’lar ile haklarında somut ve hukuki hiçbir delil olmayan bağlı sendikalarımızın 3 bin 249 üyesinin de içinde olduğu toplamda 105 bin kamu emekçisi isim ve soyadlarının yer aldığı listelerle bir gecede işsiz bırakılmış ve en temel haklarını kullanabilmeleri engellenmiştir” dedi. Ankara’da işlerine geri dönmek isteğiyle açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumlarına da değinen Eren, “Bizler yaşamları kritik bir aşamada olan Gülmen ve Özakça için gerekli girişimlerde bulunmaya ve tüm kamu emekçileri işlerine iade edilinceye kadar mücadeleyi kesintisiz olarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak için Kartal Meydanı’nda açlık grevi ve oturma eylemi yapmak isteyen 13 KESK üyesi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Ercan Ayrancı, Sinan Ayrancı, Burcu Sarı, Fatih Karakaya, Süleyman Şahin, İsmail Şahin Karaduman, Emrah Çelik, Murat Aydoğan, Gülcan Ekinci, Çağdaş Onur Ekinci, Hasan Ekinci, Gözde Gerbulut, Deniz İnan Yakacık Polis Karakolu’na götürüldü. Deniz İnan’ın ise polisin işkencesine maruz kaldığı ve hastaneye götürüldüğü bildirildi.

İstanbul’da açlık grevine destek verenlere müdahale: 13 gözaltı

KESK üyeleri Kadıköy Altıyol’da biraraya gelerek açlık grevinin sürdüğü Khalkedon Meydanına yürüdü. “OHAL kardırılsın, KHK iptal edilsin” pankartı açık KESK üyeleri, Khalkedon Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Dayanışma nöbetine polis müdahalesi: 7 gözaltı

MERSİN

Mersin Özgür Çocuk Parkında bir araya gelen Emek ve Demokrasi Güçleri, ihraçları ve açığa alınmaları protesto etti.

KESK Şubeler Platformu adına açıklamayı yapan Tüm Bel-Sen Mersin Şube Başkanı Canan Solak, OHAL kapsamında nedeni ve gerekçesi gösterilmeden 3251 üyelerinin kamudan ihraç edildiğini, 10 binden fazla KESK üyesinin açığa alındığını, gazetecilerin ve yazarların hapse atıldığını belirtti. Gazete ve televizyonlara el konulmasını ve kapatılmasını kabul etmediklerini ifade eden Solak, “Ekmek kavgası, insan onurunun diğer adıdır” dedi.

“Anayasa Mahkemesi’nin anayasaya açıkça aykırı olan KHK’leri iptal yetkisini kullanmayıp hükümete sınırsız alan sağlayan tutumu, Türkiye’nin artık bir hukuk devleti olmadığının resmi ilanıdır” diyen Solak, şöyle konuştu: “Bu devletin bizatihi kendisinin tasfiyesi anlamına geliyor. AKP iktidarı ülkede korku imparatorluğu yaratmak istiyor. Söz konusu KHK’lerle bir kez daha görülmüştür ki siyasal iktidarın darbeyle darbecilerle hesaplaşma gibi bir derdi yoktur. Temel hedef tüm toplumu tek adam iktidarına biat eden kuralla dönüştürmektedir. Hiçbir devlet, sonu gelmeyecek hukuksuzluk zincirleriyle, tek sesle, tepeden inme emirlerle yönetilemez. Çünkü devletin özü hukuktur. Hukuksuzluk devletsizlik, devletsizlik de hukuksuzluk demektir.”

“73 gündür açlık grevinde bulunan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça yaşamalıdır” diyen Solak, “Sayın Başbakana sesleniyoruz ekmeği ve işleri için 73 gündür açlık grevini sürdüren onurumuz olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça yaşamalıdır. Yüksel Caddesine kolluk kuvveti göndereceğinize, arkadaşlarına destek verenleri gözaltına aldıracağınıza, yaşamaları için girişimde bulunun. Çünkü bu bir insanlık görevidir. Aksi takdirde tarih sizi unutmayacak ve affetmeyecektir” dedi.

Solak, “KESK olarak, hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına almak suretiyle intikam hırsıyla KHK listelerini oluşturanların ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini bırakmayacağız. İhraç edilen, açığa alınan son üyemiz tekrar görevlerine dönene kadar dayanışmamızı daha da büyüterek mücadelemizi sürdüreceğiz” diye belirtti.

İZMİR

KESK İzmir Şubeler Platformu, OHAL kararnamesi ile ihraçlara karşı 73 gündür Ankara’da açlık grevinde bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek vermek için eylem yaptı.

Karşıyaka İskelesi önünde yapılan eylemde “Yaşamı savunuyoruz, işimizi geri istiyoruz” pankartı açıldı. Gülmen ve Özakça’nın fotoğraflarının taşındığı eylemde KESK adına basın açıklamasını BES İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven okudu. Türkiye halklarının 10 ayı aşkın bir süredir, “Darbe girişimini önleme” bahanesiyle OHAL ile yönetilmekte olduğunu belirten Güven, darbe girişiminin belgelerinin kamuoyu ile paylaşılmadığını ve halkın bilmediği bir girişim ile mücadele edildiğini söyledi.

“Yaşatacağız, biz kazanacağız” diyerek, 73 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çeken Güven, “Özgür iradeleriyle gerçekleştirdikleri açlık grevinde kritik ve geri dönülemez bir noktaya doğru adım adım ilerleyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile tüm kamu emekçileri işlerine iade edilsin” dedi. Taleplerinin bir an önce kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Güven, “Artık yeter! İnancınız, düşünceleriniz ne olursa olsun çağımızın evrensel norm ve değerlerine göre asıl olan yaşamdır. Dolayısıyla oluşabilecek tüm ağır ve geri dönüşü olmayan sonuçlardan bizzat hükümet sorumlu olacaktır. Kamu emekçileri olarak iş güvencemizden, emeklilik hakkımızdan ve insanca bir yaşam mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz” diye konuştu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir