İncirlik meselesi Alman hükümetini ikiye böldü

Almanya’nın AKP hükümetiyle İncirlik Üssü üzerine yaşadığı ‘gerginlik’ başta Başbakan Merkel ve ekibince yumuşatılmaya çalışılırken, Dışişleri Bakanı Gabriel’den hükümetin tutumuna tepki geldi.

Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in ise alternatif olarak düşünülen Ürdün’deki bir üssü ziyaretine ilişkin ‘olumlu izlenim’ edindiği açıklaması dikkat çekti.

AKP hükümetinin İncirlik Üssü’ndeki askerleri ziyaret etmek isteyen Alman parlamenterlere izin vermemesi sonrasında başlayan gerginlik sonlandırılabilmiş değil. İktidar ortakları Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında Türkiye’ye yönelik tutum konusunda anlaşmazlık olduğu da biliniyor.

‘İŞLER HER ZORA GİRDİĞİNDE PRENSİPLERİ BİR KENARA ATAMAYIZ’

Meksika’ya ziyaretinde konuşan SPD’li Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Başbakan Angela Merkel’in Türkiye’ye yönelik ‘krizden kaçınmaya’ yönelik tavrını eleştirdi. Gabriel, sorunun sadece askerlerin başka bir üsse gönderilmesi olmadığını ve esas meselenin ‘prensipler’ olduğunu söyledi.

Hükümet sözcüsü ve CDU üyesi Steffen Seibert’in açıklamalarına tepki gösteren Gabriel, NATO’ya bağlı Awacs uçaklarının Konya’daki bir üsten geri çekilmesinin söz konusu olmadığı yönündeki açıklamaları eleştirdi. Gabriel, Angela Merkel adına konuşan Seibert’in ‘Türkiye ile krizden kaçınma’ yönündeki tavrına yüklendi.

Sigmar Gabriel, “Ben Sayın Seibert’in Türkiye ile bir konfrontasyondan kaçınmasını anlayabiliyorum. Ancak şunu söylemek isterim ki; burada söz konusu olan birazda bizim ‘işler her zora girdiğinde’ prensiplerimizi bir kenara atamayacağımızdır” diye konuştu.

CDU’LU SAVUNMA BAKANI ÜRDÜN’DEKİ ALTERNATİF ÜSSÜ ZİYARET ETTİ

Öte yandan SPD ile Angela Merkel’in başında olduğu CDU arasındaki bu anlaşmazlığa rağmen bir başka CDU’lu bakanın Ürdün’ü ziyaret etmesi ardından dün yaptığı açıklama dikkat çekti.

Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, hafta içinde ziyaret ettiği El Azrak Üssü’ne dair ‘oldukça pozitif’ izlenim edindiğini söyledi. İncirlik Üssü’ne alternatif olarak düşünülen üsse taşınmanın zaman alabileceğini söyleyen von der Leyen, bundan dolayı DAİŞ çetelerine yönelik misyona ara verilebileceğini belirtti.

Ancak İncirlik Üssü’ndeki 260 kadar Alman askerinin Ürdün’e gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin kararın önümüzdeki hafta Brüksel’de yapılacak NATO zirvesinden sonra alınması bekleniyor. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir