Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraçlara tepki göstermek ve 73 gündür Ankara’da açlık grevinde bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek vermek için bir araya geldi.

Karşıyaka İskelesi önünde toplanan KESK’lilere, toplumun farklı kesimleri de destek verdi. “Yaşamı savunuyoruz, işimizi geri istiyoruz” pankartı açılan eylemde, Gülmen ve Özakça’nın fotoğrafları taşındı. Oturma eylemi yapan kitle şarkılar söyledi. KESK adına açıklamayı Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şube Başkanı Mustafa Güven yaptı.

‘OHAL’LE YAŞAMAYI KABUL ETMİYORUZ’

Türkiye halklarının 10 ayı aşkın bir süredir, “Darbe girişimini önleme” bahanesiyle OHAL ile yönetilmekte olduğunu belirten Güven, darbe girişiminin belgelerinin kamuoyu ile paylaşılmadığını ve halkın bilmediği bir girişim ile mücadele edildiğini söyledi. Muhalif milletvekillerine fezlekeler düzenlendiğini dile getiren Güven, “Gazetelere gece yarısı operasyonları düzenlenmekte, en barışçıl gösteriler yasaklanmakta ya da polis şiddetiyle bastırılmaktadır. Açık ki ortada darbe karşıtı mücadele falan yoktur. Sadece AKP iktidarının kendi yolsuzluk düzeninin devam ettirme amacı vardır. OHAL’le yaşamayı kabul etmiyoruz. OHAL emekçilere, ezilenlere, tüm muhaliflere saldırmanın hukuksal kılıfı haline getirilmiştir” şeklinde konuştu.

‘MÜCADELEMİZDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

“Yaşatacağız, biz kazanacağız” diyerek, 73 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çeken Güven, “Özgür iradeleriyle gerçekleştirdikleri açlık grevinde kritik ve geri dönülemez bir noktaya doğru adım adım ilerleyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile tüm kamu emekçileri işlerine iade edilsin” dedi. Taleplerinin bir an önce kabul edilmesi gerektiğini dile getiren Güven, “Artık yeter! İnancınız, düşünceleriniz ne olursa olsun çağımızın evrensel norm ve değerlerine göre asıl olan yaşamdır. Dolayısıyla oluşabilecek tüm ağır ve geri dönüşü olmayan sonuçlardan bizzat hükümet sorumlu olacaktır. Kamu emekçileri olarak iş güvencemizden, emeklilik hakkımızdan ve insanca bir yaşam mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz” diye konuştu.

Eylem, slogan ve alkışlar ile son buldu. (DİHABER)