Salih Müslim: Türkiye ABD’de bize karşı çok para harcıyor

Türkiye’nin ABD’deki lobicilik faaliyetlerini değerlendiren PYD Eş Başkanı, Amerikan Newsweek dergisine konuştu.

Trump’ın eski danışmanı Flynn’in Türkiye lehine lobicilik faaliyetleri sürdürdüğü sırada Rakka’ya yönelik operasyon hazırlıklarına başlandığının, ancak Flynn’in operasyonun ertelemesinde etkili olduğunun açığa çıkmasından sonra ABD’de, Türkiye’nin lobicilik faaliyetlerine ilişkin tartışmalar giderek artmaya başladı.

Konuyu gündemine taşıyan ve Türkiye-ABD ilişkilerini bu bağlamda değerlendiren yayın organlarından biri de Amerikan Newsweek dergisi.

Newsweek, PYD Eş Başkanı olmasının yanı sıra bir oğlunu IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede, Kobani’de kaybettiğini hatırlatarak tanıttığı Salih Müslim’in konuyla ilgili görüşlerine yer verdi.

Türkiye’nin YPG’ye karşı lobicilik faaliyetleri kapsamında ABD’de de çok büyük paralar harcadığını belirten Müslim, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’e verilen paranın Ankara’nın nüfuz alanını göstermesi açısından önemli olduğunun altını çizdi. Müslim, Türkiye’nin birçok Kongre üyesine de Suriye’de Kürtlere karşı yürütülen politikaların desteklenmesi için para verdiğini öne sürdü. Konuyla ilgili dergiye konuşan Müslim, “Türkiye hükümeti çok fazla para ödüyor, bu nedenle sesleri daha fazla çıkıyor. Sonuçlara baktığımızda Türkiye’nin ABD’de Kongre üyeleri ve diğer etkili insanlara da yaygın biçimde nüfuz ettiklerini düşünüyoruz” dedi.

Amerikan Newsweek dergisi Flynn’in açığa çıkan rolünün yanı sıra ABD’nin Kürt güçlerine silah verilmesi kararını da PYD Eş Başkanı Salih Müslim’e sordu. ABD’nin Suriye’deki Kürt güçlerine silah yardımında bulunması kararından hem kişisel, hem de politik nedenlerden dolayı hoşnut kaldıklarını ve kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Müslim, “Suriye Kürtleri son 3 yıldır ABD ile düzenli bir askeri işbirliğini sürdürdü. Bu işbirliğinin esasını IŞİD’e karşı yürütülen mücadele oluşturuyor” dedi.

Geçtiğimiz Şubat ayında Rusya ile bağlantıları konusunda yayınlanan haberler sonrasında istifa eden Flynn’in, ABD’nin Suriye’deki Kürt askeri güçlerinin desteklenmesine ilişkin politikaların engellenmesi konusunda da faaliyet gösterdiği ve bunun için Türkiye’den para aldığı açığa çıkmıştı. Flynn’in özellikle Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’ya dönük operasyonu erteletmek için çaba gösterdiği biliniyor. (Artı Gerçek)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir