Barış Akademisyenleri, Fransa’da Nuriye ve Semih’in Sesini “Küçük İstanbul Festivali”ne Taşıdı

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın direnişi “Küçük İstanbul Festival’ine taşındı.

“Türkiye’de Hak ve Özgürlükler için Dayanışma” temasıyla 8. düzenlenen “Küçük İstanbul Festivali’i kapsamında 20 Mayıs günü sokak şenliği düzenlendi. Birçok ulustan müzik gruplarının ve stantların açıldığı sokak festivalinde BAK-Fransa’da Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişini anlatan bir stant açtı.

Festival’de BAK-Fransa Koordinatörü Selim Eskiizmirliler ve akademisyen Buket Türkmen bir konuşma yaptı.

Türkiye’de OHAL koşullarını ve akademisyenler, gazeteciler ve muhaliflerin karşı karşıya kaldıkları baskılara vurgu yapan Selim Eskiizmirliler buna karşı direnişinde sürdüğünü ifade etti.

Mevcut iktidarın akademilerin içini boşaltmak için KHK başvurduğunu Nuriye Akman ve Semih Özakça’nın buna karşı direndiğini dile getiren Eskiizmirliler, “Bu haklı talebin savunucusu olacağız” dedi. Nuriye ve Semih’in sesini bundan sonrada birçok yerde duyuracaklarını açıkladı.

Selim Eskiizmirliler’den sonra söz alan akademisyen Buket Türkmen söz aldı. Akademisyenlere yönelik baskıların yoğunlaştığı bu dönemde Nuriye ve Semih’in direnişinin önemli olduğunu vurgu yaptı. Türkmen herkesi bu mücadeleyi büyütmeye çağırdı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir