Barış Bloku’ndan Gülmen ve Özakça’ya destek açıklaması

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 74. gününe giren açlık grevine ilişkin Khalkedon Meydanı’nda basın açıklaması yapan Barış Bloku Eş Sözcüsü ve akademisyen Zelal Ekinci, “Hak aramak için bedenlerini tüketmekten başka hiçbir yol bırakılmayan insanların ülkesinde yaşamak vicdanlara dokunmalıdır” dedi.

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Ankara Yüksel Caddesinde başlattıkları açlık grevi 74. gününde. Açlık grevine destek vermek için Kadıköy Khalkedon Meydanındaki “Dayanışma Nöbeti” yağışlı havaya rağmen devam ediyor.

Kadıköy Barış Bloku, aynı alanda dün yaşanan gözaltıları protesto etmek ve Gülmen ile Özakça’nın eylemine destek vermek amacıyla burada basın açıklaması yaptı.

Basın açıklmasını okuyan Barış Bloku Eş Sözcüsü ve akademisyen Zelal Ekinci, Barış Bloku olarak yaşam için direnenlerin yanında olduklarını söyledi. Ekinci, “Bu ülkede Kanun Hükmünde Kararnamelerle 150 bine yaklaşan kamu emekçisi aileleriyle birlikte açlığa mahkum edildi. Hak aramak için bedenlerini tüketmekten başka hiçbir yol bırakılmayan insanların ülkesinde yaşamak vicdanlara dokunmalıdır” dedi.

Gülmen ve Özakça’nın Ankara’da sürdürdüğü eylemin ölüme değil yaşama dönük olduğunu belirten Ekinci, “Ne yazık ki bedenin aşağılandığı, bedenin yokmuş gibi davranıldığı bir kültür içindeyiz. Ölüm ve hayat karşısındaki bu ikiyüzlülüğe karşı sadece ‘Nuriye ve Semih yaşasın’ diyerek yaşamı savunan insanlara saldırmak, gözaltına almak, adaletsizliklerin görünür olmasından korkunun eseridir. Bu tavrı ölümden yana tavır almak, ölmelerini istemek olarak değerlendiriyor ve kınıyoruz” diye konuştu.

Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarının kritik aşamada olduğunu ifade eden Ekinci, OHAL Komisyonu ile görüşülüp hukuksuzluğun sonlandırılması çağrısında bulundu.

Ekinci, “Nuriye ve Semih’in bedenleri günbegün erise de yüzleri yaşama dönük, talepleri insanca yaşama dairdir” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir