Gezi Şehit ve Gazileri Platformu’nun açlık grevine polis engeli

74 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak için Gezi Şehit ve Gazileri Paltformu’nun Kadıköy’de başlatacağı açlık grevi eylemi polisler tarafından engellendi. Basın açıklaması yapan aileler dayanışma içinde olacaklarını belirtirken, kamuoyuna destek çağrısı yaptı.

Gezi Şehit ve Aileleri Platformu, OHAL kararnamesi ile ihraç edilen ve “İşimi geri istiyorum” talebiyle 74 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevine destek için yapacakları açlık grevi polisler tarafından engellendi.

Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda, “KHK öldürür direniş yaşatır” yazılı pankart açan aileler, Gülmen ve Özakça’nın fotoğraflarını taşıdı, yüzlerine maske taktı. Platform adına açıklama yapan Volkan Keskinbilici bugün dayanışmak için açlık grevine başlayacaklarını ancak polis tarafından engellendiklerini kaydetti.

Dün açlık grevi direnişine destek eylemi yapanlara yönelik saldırıları ve gözaltıları hatırlatan Keskinbilici, açlık greviyle dayanışmaya devam edeceklerini vurguladı. Gülmen ve Özakça’nın, “OHAL kaldırılsın, işten atılan ve açığa alınan devrimci demokrat kamu emekçileri işe iade edilsin, keyfi ve hukuksuz işten atmalara son verilsin, 13 bin ÖYP’li araştırma görevlisinin kadro güvencesi geri verilsin, iş güvencesi olmadan bilim yapılamaz tüm eğitim ve bilim emekçileri için iş güvencesi istiyoruz” talepleriyle yola çıktıklarını hatırlatan Keskinbilici, “Gezi’nin tüm renklerini, alanları dolduran tüm direnişçileri Nuriye ve Semih’in suretiyle KHK’lara ‘Hayır’ diyen bu iradeyi sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi. Keskinbilici, açlık grevi eylemine dair bir iç toplantı yapacaklarını ve kararı kamuoyuyla paylaşacaklarını duyurdu.

AİLELER: BAŞKA ANALAR AĞLAMASIN DİYE DİRENİŞTEYİZ

Basın metninin okunmasının ardından aileler söz aldı. Gezi şehidi Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, “Elimizden geldiği kadar nerede hak ihlali varsa biz onun karşısındayız” dedi. Gülmen ve Özakça’nın direnişini selamlayan baba Elvan, “Bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum. Bu baskılar bizi yıldıramaz. Canımız aldılar canımızı. Daha ötesi yok daha ötesi yok daha ötesi yok. Bu insanların da canından olmaması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Gezi şehidi Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz da “Başka anneler ağlamasın diye Semih ve Nuriye’nin önderliğinde tüm mağdurların yanındayım ve yanında olmaya devam edeceğim” dedi.

‘TEK YUMRUK OLALIM’

Gülsuyu’nda çeteler tarafından katledilen Hasan Ferit Gedik’in dedesi Mustafa Gedik ise tüm aydın, demokrat ve sosyalistlere seslendi, “Tek yumruk olalım” diye belirtti. Birlik olmazsa tek tek ölümlerin geleceğini kaydeden Gedik, “Bizim bir sloganımız vardı, ‘çocuklarımız uyuşturucu kullanmasın, ölmesin, analar ağlamasın’ işte Hasan Ferit’i Gülsuyu’nda bu yüzden katlettiler. Yüzlerce yavrumuzu katlettiler ve katletmeye devam edecekler. Yapacağımız tek şey tek yumruk olmak” ifadesini kullandı.

Gezi şehidi Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da Gülmen ve Özakça’nın açlık grevini selamladı. Bu zulme biran önce son verilmesi için çağrı yapan Ayvalıtaş, “En kısa zamanda haklarını almalarını istiyorum. Biz her zaman ezilen ve haklının yanında olduk. Haksıza, hırsıza ve diktatöre boyun eğmedik” dedi.

Geçen hafta Anneler Günü olduğunu hatırlatan Gezi Şehidi Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, etrafı ablukaya alan polislere ve Emniyet Amiri’ne seslendi: “Nuriye ve Semih işinden oldu. Onlarda annelerine hediye almak isterlerdi, çocuklarından hediye isterlerdi ama işleri elinden alındı. Yıllardır bu zulme ve işkenceye son verilmesi için, analar ağlamasın, evlatlarından hediye alabilsinler diye bu direnişe destek sunuyoruz.”

‘YA BERABER KOLKOLA GİRECEĞİZ YA DA ÖLMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Bugünün açlık grevi nöbetini tutacak olan inşaat işçisi Mustafa Adnan Akyol da her gün baskı, zulüm ve hak gaspları karşısında yürütülen mücadelelere dikkat çekti. 15 dakika önce Nevşehir’de iki inşaat işçisinin iş cinayetine kurban gittiğinin haberini aldıklarını söyleyen Akyol, “Her gün şantiyelerde 3-4 inşaat işçisi ölüyor derken şu anda Avrupa birincisiyiz” dedi. İnsanların açlıktan ölmelerine, işten atılmalarına göz yumulmasına artık şaşırmadıklarının altını çizen Akyol, “Ya beraber kolkola gireceğiz ya da ölmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Son olarak söz alan platformun gönüllülerinden Taylan Kulaçoğlu da asıl hedeflerinin bir hafta boyunca meydanda açlık grevi yapmak olduğunu ifade etti. “Fakat yine engelleniyoruz” diyen Kulaçoğlu, 15 Temmuz’un ardından yaşanan hak ihlallerini hatırlattı. Kulaçoğlu, şu şekilde devam etti: “Evet ortada bir darbe gerçeği vardı ama burada darbeyi yapanlar hariç herkes mağdur edildi. Devrimci, demokrat, aydın insanlar işsiz bırakıldı. 2013’te bizlerin karşısına çıkıp meydanlardan yaka paça alan polislerin hepsi şuanda işsiz kaldı. Ben işsisim, ekmeksizim. Bunun hesabını sormaya hakkım yok mu? Darbeciler orada işbirliği yapan kimse onlar hesap versin, biz niye hesap veriyoruz!”

Konuşmaların ardından eylem alkışlar ile son bulurken açlık grevinin nerede yapılacağı daha sonra duyurulacağı belirtildi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir