Meşru değilsiniz! ‘Halkın iktidara karşı yükselen itirazı sonuna kadar meşrudur’

İstanbul Hayır Meclisleri, AKP 3. Olağanüstü kongresinin yapıldığı saatlerde “Meşru değilsiniz” şiarıyla Süreyya Operası önünden rıhtıma yapacağı yürüyüşe polis saldırdı. Saldırıya rağmen yürüyen kitle Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Şeyda Güneşay, “Halkın iktidara karşı yükselen itirazı sonuna kadar meşrudur” dedi.

İstanbul Hayır Meclisleri, AKP 3. Olağanüstü kongresinin yapıldığı saatlerde “Meşru değilsiniz” şiarıyla Süreyya Operası önünde rıhtıma yapacağı yürüyüşe polis saldırdı.

Süreyya Operası önüne kitle iki koldan “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Tek adam zulmüne hayır” sloganlarıyla geldi. OHAL kararnamesi ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek için Kartal Meydanı’nda açlık grevine başlayan kamu emekçileri de eyleme katıldı. Eylemde “Meşru değilsiniz” pankartları ile “Liseliler hayır diyor” dövizleri ve Gülmen ile Özakça’nın fotoğrafları taşındı.

Kitle Süreyya Operası önünden rıhtıma yürüyüşe geçtiği sırada polis arkadan plastik mermilerle saldırdı.

Saldırıya çevredekiler “Bu çocuklar savaşa hayır diyor bu çocuklara saldırıyorsunuz. Bu yaptığınız ahlaksızlık” diye tepkilerini dile getirdi.

Yürüyüş sırasında plastik mermilerle 3 kez saldıran polise rağmen, Hayır Meclisi yürüyüşünü sürdürdü. HDP PM Musa Piroğlu’nun katıldığı yürüyüşte Hayır Meclisi üyeleri kolkola girdi, Kadıköy sokaklarında “Faşizme karşı omuz omuza”, “Çal çal nereye kadar bitmedi buraya kadar”, “Hayır bitmedi meclisler ileri”, “AKP’nin başkanı cumhurun değil” sloganları yankılandı.

‘HALKIN İKTİDARA KARŞI YÜKSELEN İTİRAZI SONUNA KADAR MEŞRUDUR’

Yürüyüş Mehmet Ayvalıtaş parkında sonlandı. Burada yapılan açıklamada söz alan Şeyda Güneşay, 16 Nisan referandumunda Türkiye’nin yarısından fazlasının “Hayır” dediğini, YSK eliyle bu “Hayır”ların çalındığını vurguladı. Şaibeli referandum sonuçlarına karşı sokaklarda “Hayır kazandık” diye haykırdıklarını hatırlatan Güneşay, “Halkın iktidara karşı yükselen itirazı sonuna kadar meşrudur” dedi.

Bugün düzenlenen AKP kongresine dikkat çeken Güneşay, “Bize dayatılan tek adam rejimine herkesi ‘Meşru değilsiniz’ sözünü büyütmeye, Hayır Meclisleri’nde mücadeleye davet ediyoruz. Gelin hileyle dayatılan tek adam rejimine, ‘Hayır meşru değilsiniz’ sözünü daha güçlü haykıralım. Gelin demokratik bir ülke için Hayır Meclisleri’ni hep beraber büyütelim” diye konuştu.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir