Paris’te Gözaltında Kayıplar İçin Oturma Eylemi

“Türkiye, Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme’yi imzala!”

20 Mayıs günü İCAD-Fransa’nın çağrısı ile Paris’in banliyölerinden olan Villers Le Bel tren garının önünde saat 12.00’de oturma eylemi yapıldı.

Birçok ülkeden kayıp fotolarının yer aldığı oturma eyleminde bir araya gelen 50’i aşkın insan “Gözaltında Kayıpları Sormaya Devam Ediyoruz” pankartıyla mesajını verdi.

Cumartesi Annelerinin 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası vesilesiyle yaptığı “Kayıplar Haftası süresince bir devlet politikası sonucunda, bu topraklarda yüzlerce insanın güvenlik güçlerince gözaltına alınarak kaybedildiği gerçeğine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz” çağrısı paylaşıldı.

Villers Le Bel garı önünde oturma eylemi yapanlar Cumartesi Annelerinin, “Bu ağır kötülüğün bir parçası olmaya mecbur değiliz diyen herkesi “Türkiye, Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme’yi imzala!” talebinin savunucu olacaklarını açıkladılar.

Hasan Ocak’ın kardeşi Z. Birsel Ocak yaptığı konuşmada Türkiye ve Kürdistan’da ki gözaltında kayıplar mücadelesinin birçok boyutuna ve Cumartesi Annelerinin 22 yıllık onurlu mücadelesine vurgu yaptı. Cezasızlık ve toplu mezarlar gerçeğine dile getiren Ocak, “Kaybedilenlere karşı büyük sorumluluğumuz devam ediyor. Paris’te bulunan Kolombiya, Şili, Peru, Meksika ve Bask’tan bu mücadeleyi sürdürenlerle bir araya geldik. Daha güçlü bir mücadele hattı örmek için 10 Haziran 2017 tarihinde “Kayıplarımız Nerede Suçlular Yargılansın” konferansında bir araya geleceğiz” dedi.

ICAD (Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Komite) ise yaptığı açıklamada devletin bu saldırısına karşı toplumsal muhalefetin geliştirilmesine vurgu yaptı. ICAD, “Arjantin’de Plaza de Mayo Annelerinin, Türkiye’de Cumartesi Annelerinin, Kürdistan’da Dayiken Şemiye Annelerinin kararlı mücadelesi yol göstericidir” dedi.

Eylem boyunca bildiri dağıtımı ve bilgilendirme yapıldı. Gözaltında Kayıplara karşı mücadeleye devam edeceklerini ifade eden kitle dağıldı.

17-19 Mayıs 1996’da İstanbul’da gerçekleştirilen 1. Uluslararası Gözaltında Kayıplar Kurultayında katılımcılar Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Komite – ICAD’ı kurma kararı aldılar.  Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç’un bulunduğu tarih olan 17 Mayıs’a atfen 1996’dan bu yana 17-31 Mayıs tarihleri arası Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Mücadele Haftası olarak anılmaktadır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir