Polis kurşunuyla öldürülen Uğur Kurt 3. yılında yarın anılacak

Uğur Kurt ölümünün 3. yılında İstanbul Okmeydanı Cemevinde 22 Mayıs Pazartesi saat 11.00’da anılacak. Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla “Uğur Kurt için adalet istiyoruz” dedi.

Üç yıl önce Okmeydanı Cemevi’nde katıldığı bir cenazede polis kurşunuyla öldürülen Uğur Kurt, ölümünün 3. yılında 22 Mayıs Pazartesi günü anılacak. Anmayı facebook hesabından duyuran Okmeydanı Cemevi başkanı Zeynel Şahin yaptığı paylaşımda “Ülkemizde adaletsizce verilen kararların tekrarlanmaması için Okmeydanı Cemevi’nde buluşuyoruz diyerek Uğur Kurt için adalet istedi.

NE OLMUŞTU?

Uğur Kurt, Okmeydanı Cemevi’nde katıldığı bir cenazede polis kurşunuyla öldürülmüştü. Mahkeme sürecinde hiçbir duruşmaya katılmayan sanık polise yargı ceza indirimi uygulamıştı. En son sanık polise 1 yıl 8 ay hapis cezası verilmiş ve bu ceza para cezasına çevrilmişti. Verilen cezanın yeterli olmadığını düşünen Alevi kurumları, Uğur Kurt’un avukatları ve ailesi yaptıkları basın açıklamalarıyla tepki göstermişlerdi.

Dava devam ederken Uğur Kurt’un babası ve annesi kanser hastalığına yakalandı. Annesi “Bu devlet bir kişinin katili değil, üç kişinin katili” sözleriyle bir ailenin adaletsizlik yüzünden nasıl yok olduğunu anlatmıştı. (PİRHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir