Kadıköy’de Gülmen ve Özakça’yla dayanışma eylemine saldırı

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda yapılmak istenen eyleme polis saldırdı. Saldırıda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen ve açlık grevlerinin 75. gününde evlerine yapılan baskında gözaltına alınan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın direnişine destek için Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda yapılmak istenen eyleme polis saldırdı.

“Nuriye ve Semih yalnız değildir” pankartı açan kitleye polis “yasadışı slogan” atıldığı gerekçesiyle plastik mermi ile saldırdı.

Saat 19:30’da ki  çağrıdan dolayı polis Kadıköy PTT’nin bulunduğu noktaya TOMA, gözaltı aracı konuşlandırıp, sivillerle Çarşı’nın tüm sokaklarını ablukaya aldı.

Kalkedon civarında toplanan ve sloganlarla “Nuriye ve Semih yalnız değildir!” pankartı açan kitle, polisin dağılın tutumuna  “yaşam hakkını savunuyoruz, bunu engelleyemezsiniz” diye itiraz etti. Polis, eylemin devam etmesi üzerine plastik mermiler ve gaz bombalarıyla saldırmaya başladı. Coplarla dövüp gözaltına almak istediği insanların gözaltına alınmasına halk izin vermedi.

Saldırı sonrası tekrar toparlanan ve sloganlarla eylemi devam ettiren kitleye polis tekrar saldırdı. Eylem ve polis saldırıları devam ediyor.

Basın emekçilerine de saldıran polis, yere yatırarak ters kelepçe takıp gözaltına aldı. Halk polisin bu tutumuna “sizi de atarlar bir gün, aynı şey başınıza gelebilir, nedir bu saldırganlık?” diye tepki gösterdi.

Saldırıda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir