Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinin 76. gününde tutuklandı

KHK ile kamudaki görevlerinden ihraç edildikleri için 76 gündür açlık grevinde olan ve 22 Mayıs sabaha karşı gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından  tutuklama talebi ile sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

KHK ile işlerinden atılan ve 76 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tutuklandı.

Gülmen ve Özakça’nın avukatı Selçuk Kozağaçlı Twitter’dan tutuklanma gerekçesini açıkladı. Belgede gerekçe olarak, ”tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri’‘ ifadesi dikkat çekti.

****

Gözaltına alınmaları üzerine oluşan tepkiler sonrası Nuriye Gülmen ve Semih Özakça bugün adliyeye çıkarıldı. Savcılık ifadesinde sorulan sorular, gözaltı saldırısının hukuksuzluğunu, büyük bir korku içerisinde olan Saray-AKP iktidarının baskı ve zorbalıkla direniş iradesini kırmayı amaçladığını bir kez daha gösterdi.

Avukat Selçuk Kozağaçlı, Gülmen ve Özakça’ya sorulan soruları kamuoyuyla paylaştı. Kozağaçlı şu paylaşımları yaptı:

* Semih’e sorulabilen tek soru: “Gitar çalıp şarkı söylediğin bir video paylaşılmış, sen de beğenmişsin, paylaşanların örgüt üyesi olabilecegini düşündün mü?”

* Polisten dahiyane sorular: “Masumane hak arayışı görünümündeki bu eylemlerin asıl amacı nedir?”

* “Ülkemiz genelinde eylem birlikteliği yaparak ülkemizde gezi türü olaylar mı başlatmak istiyorsunuz?”

* “Yaptığınız eylemlerle hak arayışından uzak halkta kin ve nefret uyandıran eylem tarzı yapmanızın amacı nedir” derin akıl, derin türkçe!

* “Ölüm orucu eylemi yapmanız konusunda size ne tür menfaatler sunulmaktadır?” Karmaşık kafalar, cevabı ne olabilir?

İfade işlemlerinin ardından savcı Nuriye ve Semih’i tutuklama talebi ile mahkemeye sevk etti.

Mahkemeye verilen aranın ardından Semih Özakça‘nın hakimlik sorgusu başladı.

Nuriye ve Semih, adliyede mahkemeyi beklerken mesaj gönderdi. Nuriye, “Bütün cephanenizi de yığsanız ezilmeyi reddetmiş insanın karşısına koyacak bir şey koyamazsınız” dedi. Semih ise, “İşimizi isteme hakkımızı elimizden alamazlar. Umudumuzu koruyacağız” dedi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir